نامه‌ی اعتراضی اتحادیه‌ی صلصال: طالبان با بسته‌ نگه‌داشتن مکاتب دخترانه، حقوق بشر را نقض می‌کنند

صبح کابل
نامه‌ی اعتراضی اتحادیه‌ی صلصال: طالبان با بسته‌ نگه‌داشتن مکاتب دخترانه، حقوق بشر را نقض می‌کنند

اتحادیه‌ی مدنی و فرهنگی صلصال در واکنش‌ به تصمیم طالبان مبنی بر بسته‌ نگه‌داشتن مکاتب، اعلام کرده است که تصمیم طالبان هیچ‌گونه توجیه دینی ندارد؛ زیرا در هیچ کشور اسلامی مکاتب به روی دخترانه بسته نیست.

در نامه‌ای اعتراضی که روز شنبه -۶ حمل-، از سوی مسؤولان این اتحادیه به روزنامه‌ی صبح کابل فرستاده شده، آمده است که طالبان با این اقدام شان، نشان دادند که مانند دوره‌ی اول حکومت شان، با آموزش دختران مشکل دارند.

در نامه، آمده است: «ممانعت طالبان از حق کار و آموزش بانوان و دختران، تفکیک محیط آموزشی بر مبنای جنسیت و مسدود نگه‌داشتن دروازه‌های مکاتب به روی دختران، مصداق روشن دیدگاه تبعیض‌آمیز آنان بر مبنای جنسیت است.»

به گفته‌ی این اتحادیه، چشم‌پوشی از حقوق اساسی نیمی از مردم افغانستان، نقض فاحش و آشکار حقوق بشر از جانب طالبان است.

اتحادیه‌ی صلصال، گفته است که طالبان در حالی دست به چنین تصمیمی زده‌اند که به دنبال عادی‌سازی روابط شان با جامعه‌ی جهانی و به رسمیت شناخته‌شدن از سوی جامعه جهانی اند.

در نامه، از جامعه‌ی جهانی و به ویژه دولت سویدن خواسته شده است که بر طالبان فشارهای دیپلماتیک وارد کنند تا آن‌ها دیدگاه شان در مقابل زنان را تغییر بدهند و مکاتب دخترانه را باز کنند.

این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، گفته است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x