سرور دانش: امیدواریم وقفه‌ی ایجادشده در مذاکرات صلح سبب رفع نگرانی‌ها شود

صبح کابل
سرور دانش: امیدواریم وقفه‌ی ایجادشده در مذاکرات صلح سبب رفع نگرانی‌ها شود

معاون دوم ریاست‌جمهوری در دیدار با شارژ دافیر، سفارت چین در کابل، ابراز امیدواری کرده است که وقفه‌ی به وجود آمده در گفت‌وگوهای صلح، سبب رفع نگرانی‌ها و ایجاد شفافیت شود.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌جمهوری، امروز دوشنبه (۱۸ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که سرور دانش، با وانگ‌دیجو، شارژ دافیر، سفارت چین در کابل، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای دانش در این دیدار، با اشاره به وقفه‌ی به وجود آمده در مذاکرات صلح، گفته است: «ما در عین حالی که طرفدار ادامه‌ی پروسه‌ی صلح استیم؛ ولی امیدواریم که این‌ وقفه، باعث ایجاد شفافیت، رفع نگرانی‌ها و اعتمادسازی متقابل در پروسه‌ی صلح شود.»

معاون دوم ریاست‌جمهوری، ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نیز در آینده‌ی آغاز شود.

آقای دانش، اما تأکید کرده است: «فعلا تمام آمادگی‌ها برای برگزاری به موقع انتخابات فراهم شده و هیچ‌گونه احتمال تعویق در انتخابات ریاست‌جمهوری وجود ندارد و همکاران بین‌المللی نیز در جریان آمادگی‌های تخنیکی کمیسیون انتخابات برای برگزاری به موقع انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان می‌باشند.»

شارژ دافیر، سفارت چین در کابل، نیز در این دیدار، بر ادامه‌ی گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکلیت افغان‌ها تأکید کرده و گفته است که دولت چین از ادامه‌ی روند گفت‌وگوهای صلح عادلانه در افغانستان حمایت می کند.

آقای دیجو، همچنان ابراز امیدواری کرده است که انتخابات ریاست‌جمهوری در وقت تعیین شده‌اش برگزار شود.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، روز یک‌شنبه (۱۷سنبله)، نشست با رییس‌جمهور غنی و نمایندگان طالب در کمپ دیوید را لغو و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را نیز متوقف کرد.

رییس‌جمهور ایالات متحده، دلیل لغو گفت‌وگوهای صلح با طالبان را حمله‌ی این گروه در منطقه‌ی شش‌درک کابل که در آن یک سرباز امریکایی و چندین غیر نظامی کشته شدند، عنوان کرد.

او تأکید کرد که طالبان با راه‌اندازی چنین حملاتی، می‌خواهند که موقف شان را در گفت‌وگوهای صلح تقویت کنند؛ اما بی‌خبر از این که با چنین کاری، موقف خود را بدتر کرده اند. آقای ترامپ، گفت که اگر طالبان نتوانند در جریان گفت‌وگوهای صلح آتش‌بس کنند، پس گفت‌‎وگو با این گروه نیز بی‌معنا خواهد بود.

از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری، از لغو گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان استقبال کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که نُه دور مذاکرات صلح نمایندگان امریکا و طالبان، ناقص بوده و این پروسه، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود.

گروه طالبان، در واکنش به لغو گفت‌وگوهای صلح از سوی رییس‌جمهور ایالات متحده، گفته است که اگر به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود، این گروه تا آخرین لحظه به این موضوع متعهد خواهد بود.