سرور دانش: گروه طالبان روند صلح را به بن‌بست کشانده است

صبح کابل
سرور دانش: گروه طالبان روند صلح را به بن‌بست کشانده است

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که گروه طالبان، به هیچ کدام از تعهدات خود در راستای کاهش خشونت‌ها و پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، عمل نکرده و روند صلح را عملا به بن‌بست کشانده است.

آقای دانش، روز شنبه (۱۰ عقرب)، در دیدار با استفانو پونته‌کورو، سفیر غیرنظامی ناتو در افغانستان، گفته است که عدم کاهش خشونت و ادامه‌ی کشتار توسط طالبان، سبب شده تا مردم به صداقت گروه طالبان در راستای برقراری صلح، بی‌باور شوند.

به گفته‌ی او، انتظار مردم و حکومت افغانستان، این بود که با اقدام حکومت افغانستان مبنی بر آزادی بیش از پنج هزار زندانی طالب، خشونت‌ها کاهش یافته و زمینه‌ی مناسب برای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح فراهم شود؛ اما این انتظار برآورده نشد.

آقای دانش، گفته است، با آن که دولت افغانستان گام‌های اساسی را برای نشان دادن حسن نیت در راستای گفت‌وگوهای صلح برداشت؛ اما گروه طالبان به هیچ کدام از تعهدات خود در راستای کاهش خشونت‌ها و پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، عمل نکرده و این روند را به بن‌بست کشاند.

او، افزوده است که گروه طالبان با وجود امضای توافق‌نامه با امریکا، هنوز هم رابطه‌اش را با سایر گروه‌های تروریستی به شمول القاعده و حقانی حفظ کرده است.

از سویی هم، سفیر غیرنظامی ناتو در افغانستان، کاهش خشونت‌ها را یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده و گفته است که گروه طالبان، باید به تعهدات خود عمل کند و خشونت‌ها را کاهش بدهد.

به گفته‌ی او، بن‌بست در گفت‌وگوهای صلح، تنها با انعطاف‌پذیری دو طرف و تغییر دید طالبان نسبت به واقعیت‌های موجود در افغانستان، قابل حل است. «بن‌بست در روند صلح، باید با همکاری کشورهای همکار و دخیل در این روند برداشته شود و خشونت‌ها نیز کاهش یابد.»

آقای پونته‌کورو، گفته است که حقوق بشر، آزادی بیان، حقوق زنان و اقلیت‌ها، ارزش‌های مدنی و دست‌آوردهای موجود، از مطالبات اصلی تمام مردم افغانستان است که بدون در نظر گرفتن این واقعیت‌ها، صلح پایدار در افغانستان تامین نخواهد شد.

این در حالی است که دست‌کم دو ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد؛ اما دو طرف تا اکنون روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند.