سرور دانش: گروه طالبان در موج متلاطمی که خود خلق کرده، غرق خواهد شد

صبح کابل
سرور دانش: گروه طالبان در موج متلاطمی که خود خلق کرده، غرق خواهد شد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که در بیش‌تر از دو سال اخیر، گروه طالبان و حامیان اش شعار صلح را مطرح کرده و در سایه‌ی این شعار و با کمک برخی از کشورهای دیگر، از مشروعیت نسبی بین‌المللی نیز برخوردار شده است.

آقای دانش، با نشر یادداشتی در برگه‌ی فیسبوکش، گفته است که دولت افغانستان که بیش و پیش از طالبان صلح را یک ضرورت و نیاز ملی برای افغانستان می‌دانست، از این شعار به خوبی استقبال کرد؛ اما طالبان تا این لحظه با عمل‌کرد خود ثابت کرد که کم‌ترین باور به صلح ندارد و جز به حاکمیت انحصاری، به هیچ چیزی تن نمی‌دهد.

به گفته‌ی او، نمایندگان طالبان در گفت‌وگوهای دوحه نیز به شکل نمادین حضور دارند و تا اکنون به هیچ نوع گفت‌وگوی مؤثر و معناداری حاضر نشده اند.

آقای دانش نوشته است: «روشن‌ترین شاهد این مدعا، تشدید خشونت‌ها و جنگ‌ها است. در حالی که امروز با خروج قوای خارجی از افغانستان هیچ توجیه مشروعی برای جنگ وجود ندارد؛ اما طالبان و حامیان شان بدون هیچ نوع شرم و حیا، جنگ طلبی‌های خود را فتح نامیده و به طور واضح به ریش همه مدعیان و حامیان صلح، می‌خندند و در تلاش اند تا بیشترین اراضی را در تصرف خود بگیرند؛ اما این یک خیال باطل است.»

معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که گروه طالبان، به اصطلاح فتوحات خود را از مناطق و سرزمین‌هایی شروع کرده که هیچ نوع زمینه‌ی پذیرش اجتماعی و فرهنگی در میان مردم آن مناطق ندارد. او گفته است که ولایت‌های شمال و مناطق مرکزی افغانستان، در دهه‌ی هفتاد نشان داد که به هیچ صورت تسلیم زورگویی و انحصار طلبی طالبان نخواهد شد و به طالبان اجازه‌ی حاکمیت نخواهد داد.

آقای دانش، نوشته است که امروز نیز گروه طالبان دقیقا همان اشتباه دهه‌ی ۷۰ خود را تکرار می‌کنند؛ اما سرانجام در گرداب موج متلاطمی که خود آفریده، غرق خواهد شد و به زودی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، درس دیگری را که تا ابد فراموش نشود، به آن‌ها خواهند داد.

او افزوده است: «در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی، خیزش‌های وسیع مردمی و مقاومت فراگیر ملی در چارچوب حاکمیت دولتی، برای دفاع از جمهوریت و برای سرکوب دشمنان نظام در حال شکل‌گیری است. در میان قوای سه‌گانه‌ی دولت و در بین سیاست‌مداران و احزاب سیاسی، اجماع سیاسی به حد کافی در دفاع از نظام و جمهوریت و مخالفت با امارت طالبانی وجود دارد و مردم افغانستان نیز از همه اقوام در ۳۴ ولایت کشور، موقف متحد بر ضد طالبان دارند.»

آقای دانش، تأکید کرده است که اگر گروه طالبان صلح و راه حل سیاسی را نپذیرد، از طریق نظامی و تشدید جنگ به هیچ صورت به اهداف خود نمی‌رسد و مردم افغانستان هرگز ذلت تسلیم شدن به استبداد و انحصار را نمی‌پذیرند.

این در حالی است که اخیرا، دامنه‌ی جنگ در افغانستان گسترش یافته و همه‌روزه، چندین ولسوالی بدون درگیری، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط می‌کند. وزارت دفاع اما؛ بارها گفته است که برای جلوگیری از تلفات، نیروهای دفاعی و امنیتی عقب‌نشینی تکتیکی می‌کنند.

به دنبال سقوط ولسوالی‌ها، نیروهای مردمی در بسیاری از مناطق افغانستان علیه جنگ‌جویان طالب بسیج شده اند.