سرور دانش: قامت جمهوریت و مردم‌سالاری در برابر دیکتاتوری امارت خم نمی‌شود

محمد گوهری
سرور دانش: قامت جمهوریت و مردم‌سالاری در برابر دیکتاتوری امارت خم نمی‌شود

سرور دانش، معاون دوم تیم انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی، امروز یک‌شنبه (۶ اسد)، در نخستین ساعات آغاز مبارزات انتخاباتی، در یک گردهمایی حضور یافت و گفت که قامت جمهوریت و مردم‌سالاری، در برابر دیکتاتوری امارت خم نخواهد شد.

آقای دانش، تأکید کرد: «ما تمام همت و توان خود را به کار خواهیم بست که نگذاریم گذشته‌های تلخ تکرار شود. ما در برابر همه فشارها ایستادیم و این ایستادگی را تا هر جا که لازم باشد ادامه خواهیم داد. ما نخواهیم گذاشت که گسست‌های تاریخی یک‌بار دیگر تکرار شده و قامت رعنای جمهوریت و مردم‌سالاری در مقابل دیکتاتوری امارت خم شود.»

آقای دانش، در بخش دیگر سخنان خود، شکاف‌های قومی و نفرت‌پراکنی برخاسته از آن را، بیماری فراگیری خواند که همه زوایای زندگی مردم افغانستان را درنوردیده است.

او علاوه کرد که هنوز هم سازه‌های هویت ملی در افغانستان ناقص است و برای تکامل آن، باید همچنان تلاش صورت بگیرد.

به گفته‌ی آقای دانش، حرکت‌هایی که تا کنون برای دولت‌سازی در افغانستان صورت گرفته است، با دیدگاه ابزاری و همواره تحت حمایت خارجی بوده و اکنون زمان آن فرا رسیده که ملت افغانستان روی پای خود بایستند.

آقای دانش گفت: «ما چهل سال جنگ و منازعه‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم که بیش از آن که خود مقصر باشیم، عنان آن در دست بیگانگان بوده و ما قربانی بازی‌های استخباراتی شده‌ایم؛ اما امروز باید خود تصمیم بگیریم که دیگر دست از جنگ برداریم و برای یک زندگی آرام و انسانی تلاش کنیم.»

او تأکید کرد که هرگز نخواهیم گذاشت که صلح بهانه‌ای برای قربانی کردن نظام جمهوریت، ارزش‌ها و دست‌آوردهای ۱۸سال گذشته شود. آقای دانش افزود که آنچه امروزه تحت عنوان گفت‌وگوهای صلح جریان دارد، بدون حضور حکومت افغانستان نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

این در حالی است که قرار است، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، تا چند روز بعد با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کند.