دانش: ادامه‌ی خشونت‌ از سوی طالبان، حکومت افغانستان را مجبور به تجدید نظر در تمام موارد خواهد کرد

صبح کابل
دانش: ادامه‌ی خشونت‌ از سوی طالبان، حکومت افغانستان را مجبور به تجدید نظر در تمام موارد خواهد کرد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که ادامه‌ی خشونت از سوی گروه طالبان، سبب خواهد شد تا حکومت افغانستان در تمام موارد تجدید نظر کند.

آقای دانش که روز چهارشنبه (۱۱ سرطان)، در مراسم تهداب‌گذاری ساختمان مصلای شهید مزاری در غرب کابل سخن‌ می‌زد، از گروه طالبان خواست تا از خشونت دست برداشته و از فرصتی که برای برقراری صلح فراهم شده، استفاده کند.

او افزود: «برای حکومت افغانستان، صلح یک اولویت استراتژیک است و ما همگی و به طور خاص، رهبری حکومت، به همه تعهدات خود در مورد پروسه صلح وفادار هستیم، ولی انتظار داریم که جانب مقابل نیز به تعهدات خود وفادار بماند.»

آقای دانش، تأکید کرد که اگر گروه طالبان و حامیان آن به جنگ و حملات تروریستی و کشتار غیرنظامیان شدت بدهند، حکومت افغانستان نیز مجبور خواهد شد که در مورد همه موارد تجدید نظر کرده و برای دفاع از مردم، از هر گزینه‌ی ممکن استفاده کند.

این در حالی است که حکومت افغانستان، همواره از گروه طالبان خواسته تا برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، خشونت‌ها را کاهش بدهد؛ خواستی که از سوی طالبان پذیرفته نشده است.

گروه طالبان، در حالی به خشونت‌ها ادامه داده که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

به گفته‌ی منابع، قرار است نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.