سرور دانش: طالبان هرگز به آرزوهای خام خود نمی‌رسند

صبح کابل
سرور دانش: طالبان هرگز به آرزوهای خام خود نمی‌رسند

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، تاکید کرده است که اگر تروریستان طالب با کشتار مردم بی‌گناه به دنبال انحصارطلبی استند، هرگز به این آرزوی شان نمی‌رسند.

آقای دانش که روز جمعه (۲ عقرب)، در مراسم گرامی‌داشت از سالیاد درگذشت شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی، در کابل صحبت می‌کرد، گفت که مردم افغانستان، همه خواستار صلح استند؛ اما صلح به معنای برگشت به گذشته نیست، بلکه به معنای تامین امنیت پایدار و مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت عمومی از طریق مبارزه‌ی سیاسی است.

او، افزود که صلح به معنای نادیده گرفته شدن خواسته‌ها و دست‌آوردهای کلان مردم افغانستان و رفتن به کام ویرانی و فروپاشی سیاسی، نیست.

معاون دوم ریاست‌جمهوری در این نشست، از طالبان خواست که دست از زمان‌کشی و انسان‌کشی بردارند و آتش‌بس را بپذیرند. آقای دانش گفت: « هم مذاکره و هم تشدید جنگ یک تناقض آشکار در رویکرد طالبان و نشانه‌ی این است که آن‌ها در پوشش تداوم مذاکره به فکر فتوحات نظامی باشند؛ اما این اندیشه یک خیال باطل و محال است. طالبان بدانند که می توانند کشتار مردم و تخریب کشور را ادامه بدهند و نام آن را هم جهاد بگذارند، اما از این طریق به هیچ صورت به آرزوهای خام خود نمی رسند.»

به گفته‌ی سرور دانش، طالبان به جای آبادی در سال‌های گذشته، سبب تخریب آبادی‌های کشور شدند. ده‌ها کیلومتر سرک و بیش از پنج‌ هزار پلچک و صدها مکتب را ویران کرده اند که این خود، سبب نفرت مردم از طالبان می‌شود.

آقای دانش، در بخش دیگر از صحبت‌های خود، گفت که هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌تواند ممثل جمهوریت باشد و هم از تمام اقوام و احزاب در کشور نمایندگی کند.

این درحالی است که همین اکنون هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان در قطر حضور دارند تا گفت‌وگوهای میان‌افغانی را آغاز کنند. هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوها در قطر، طالبان به حملات شان در نقاط مختلف شدت بخشیده اند. در حال حاضر، در چندین ولایت جنگ میان نیروهای ارتش و طالبان جریان دارد.