شورای امنیت سازمان ملل خواستار مجازات عاملان حمله بر مکتب سیدالشهدا شد

صبح کابل
شورای امنیت سازمان ملل خواستار مجازات عاملان حمله بر مکتب سیدالشهدا شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمله‌ی تروریستی روز شنبه (۱۸ ثور)، بر دانش‌آموزان مکتب سیدالشهدا در غرب کابل را محکوم کرده و از تمامی کشورها خواسته است که برای به عدالت کشانیدن عاملان آن همکاری کنند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که عاملان و حامیان مالی آن‌ها که مرتکب این حمله‌ی «فجیع و بزدلانه» شده، باید به عدالت کشانیده شوند و برای عمل شان پاسخ‌گو باشند.

شورای امنیت سازمان ملل ضمن هم‌دردی با خانواده‌های قربانیان این رویداد، گفته است که کشورها باید مطابق تعهدات‌شان بر قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوط به این شورا، با دولت افغانستان برای به عدالت کشاندن عاملان آن، همکاری کنند.

این شورا، تصریح کرده است که هرگونه اقدام تروریستی، بالای هر کسی یا گروهی که باشد، غیرقابل توجیه است، زیرا هرگونه عمل تروریستی صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

به گفته‌ی شورای امنیت سازمان ملل، مبارزه با پدیده‌ی تروریزم نیازمند همکاری همه‌ی کشورها است.

شورای امنیت سازمان ملل از ادامه‌ی حملات هدفمند بر نهادهای آموزشی و دانش‌آموزان ابراز نگرانی کرده و گفته است که حق دست‌رسی کودکان مبنی بر آموزش‌وپرورش باید تأمین شود.

این در حالی است که پیش از دولت افغانستان، شورای عالی مصالحه‌ی ملی، کمیسیون مستقل حقوق بشر و چند سازمان بین‌المللی دیگر نیز حمله‌ی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل را نکوهش کرده و بسیاری از آن‌ها، این حمله را نسل‌کشی خوانده است.

بر اساس آخرین آمارها، در این حمله، ۸۲ نفر که بیش‌تر شان دانش‌آموزان همین مکتب بودند، جان باختند و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر زخمی شده اند. دولت افغانستان نیز به همین دلیل، روز سه‌شنبه (۲۱ ثور)، را ماتم ملی اعلام کرده است.