اسکات میلر: دستوری برای کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان دریافت نکرده ‌ایم

محمد گوهری
اسکات میلر: دستوری برای کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان دریافت نکرده ‌ایم

فرمانده‌ی کل نیروهای خارجی در افغانستان، می‌گوید که تا کنون، هیچ دستوری در مورد کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان، دریافت نکرده است.

اسکات میلر، روز سه‌شنبه (۹ میزان)، در سخنانی گفت که حضور نیروهای خارجی، بر اساس سطح تهدیدها و خواست مردم افغانستان است و تا کنون، هیچ دستوری در مورد کاهش نیروهای امریکایی دریافت نکرده است.

او افزود که پایان دادن به خشونت‌های چهل‌ساله در افغانستان، نیازمند یافتن راه حل سیاسی است. به گفته‌ی او، هرچند رسیدن به صلح خواست اساسی مردم افغانستان است؛ اما نیروهای امنیتی این کشور و متحدان خارجی، آماده‌ی راه‌اندازی عملیات برای دفاع از مردم خواهند بود.

این در حالی است که پس از لغو گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده و طالبان، حملات هوایی نیروهای خارجی و افغان، بر مواضع طالبان افزایش یافته است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، تا کنون بارها تأکید کرده است که طالبان تاوان اشتباهات خود را می‌پردازند و به گونه‌ای مورد حمله قرار خواهند گرفت که در چندین سال گذشته بی‌سابقه بوده باشد.

در همین حال، فرمانده‌ی نیروهای خارجی در افغانستان، می‌گوید که هماهنگی میان نیروهای امنیتی افغانستان در راستای تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری، بی‌پیشینه بوده است.

آقای میلر، می‌افزاید که هماهنگی میان رهبری نهادهای امنیتی، نقطه‌ی کلیدی موفقیت نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

او ادامه داد: «من شاهد برگزاری انتخابات ۲۰۰۹ بودم؛ انتخابات ۲۰۱۴ و انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ را نیز دیدم. از لحاظ آماد‌گی‌ها برخی از مشابهت‌ها در این انتخابات بودند؛ اما آنچه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۹ دیدم، یک پارچگی رهبری نهادهای امنیتی بود. خالد، اندرابی و سراج، رهبران نهادهای امنیتی، با هم کار کردند. آن‌ها منابع را در سراسر کشور به سطح ولایت‌ها و سطح ولسوالی‌ها با هم به اشتراک گذاشتند.»

این در حالی است که انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، روز شنبه (۶ میزان) در یک فضای نسبتا امن برگزار شد و بسیاری از شهروندان افغانستان توانستند که از حق رأی خود استفاده کنند. هر چند چالش‌هایی در دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان وجود داشت؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که بر اساس آمار ابتدایی، بیش از دو میلیون و دو صد هزار نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌ اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x