آسترالیا: چین بابت نشر تصویر جعلی کودک افغان باید معذرت بخواهد

صبح کابل
آسترالیا: چین بابت نشر تصویر جعلی کودک افغان باید معذرت بخواهد

پس از آن ‌که ژایو لیجیان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین در مورد بدرفتاری سربازان آسترالیایی با غیر نظامیان در افغانستان، تصویری را در تویترش منتشر کرد، آسترالیا آن را جعلی دانسته و خواستا معذرت‌خواهی چین شد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر آسترالیا در واکنش به این تویت ژایو لیجیان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین، روز دوشنبه (۱۰ قوس/ نوامبر)، گفت که این تصویر «جعلی و زننده» است.

ژایو لیجیان، در تویتی رفتار سربازان آسترالیایی را با غیرنظامیان در افغانستان محکوم کرد و خواستار پاسخ‌گویی در این مورد شد. سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین نوشته است: «از قتل غیرنظامیان و زندانیان افغان توسط سربازان آسترالیایی شوکه شدم. ما چنین اقدامات را شدیدا محکوم کرده و خواستار پاسخ‌گویی استیم.»

رسانه‌های آسترالیایی، گزارش داده اند که این تویت باعث تیرگی روابط چین و آسترالیا شده است. این رسانه‌ها، تصویر جعلی و ترسناک را از یک سرباز آسترالیایی نشر کرده که با یک چاقوی خونین یک کودک افغان را تهدید می‌کند.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر آسترالیا این تویت سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین را «شرم‌آور» خواند و خواستار معذرت‌خواهی پکن شد.

 چین پس از آن به جنایت جنگی سربازان آسترالیایی واکنش نشان داد که هفته‌ی پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد، ۱۹ سرباز این کشور در جریان ماموریت شان در افغانستان، دست‌کم ۳۹ تن از شهروندان افغانستان به شمول غیرنظامیان و کودکان را کشتند.

پس از نشر گزارش، جنرال انگوس کمبل، فرمانده‌ی کل ارتش آسترالیا از دولت افغانستان معذرت‌خواهی کرده و به دولت این کشور، اطمینان داد که سربازانش را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

به تازگی نیز مقام‌های امنیتی آسترالیایی، گفته اند که سیزده سرباز ارتش این کشور، در پیوند به جنایت‌هایی که در برابر غیرنظامیان در افغانستان مرتکب شدند، از وظایف شان برکنار می‌شوند.

رییس ارتش این کشور، روز جمعه (۷ قوس)، گفت که این سربازان از گواهان و یا هم‌کاران عاملان این جنایت‌ها در افغانستان بوده اند.

گفتنی است، ۱۳ سربازی که قرار است برکنار شوند، جدا از ۱۹ سربازی است که به جرایم جنگی متهم شده اند. انتظار می‌رود که آن ۱۹ سرباز نیز به اتهام قتل و جنایت، محاکمه شوند.