دانش: طالبان برای هر موضوع، به شمول حقوق بشر، یک قید اسلامی آورده اند

صبح کابل
دانش: طالبان برای هر موضوع، به شمول حقوق بشر، یک قید اسلامی آورده اند

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، می‌گوید که گروه طالبان در آجندای خود، برای هر موضوع، به شمول حقوق بشر، یک قید اسلامی آورده است.

آقای دانش که روز پنج‌شنبه (۴ جدی)، در نخستین نشست ملی مدافعان حقوق بشر در کابل سخن می‌زد، گفت که نظام سیاسی و قانون اساسی افغانستان، هیچ مغایرتی با اصول، ارزش‌ها، اعتقادات و احکام دین اسلام ندارد و هم‌چنان ارزش‌های حقوق بشری نیز، هیچ‌گونه تضادی با آموزه‌های دینی ندارد.

به گفته‌ی او، گروه طالبان و هیچ گروه دیگری حق ندارند و نباید قرائت و برداشت خود از اسلام را به نام اسلام یا حقوق بشر اسلامی معرفی کنند.

آقای دانش، گفت که در گفت‌وگوهای صلح دوحه حفظ نظام سیاسی، قانون اساسی و حقوق بشر به شمول حقوق زنان، اقلیت‌ها و قربانیان جنگ، از اصول اساسی و غیرقابل معامله‌ی دولت افغانستان است.

او افزود که حکومت افغانستان امیدوار است گروه طالبان با شعارهای میان تهی، مانع پیشرفت روند صلح نشود و با شروع دور دوم گفت‌وگوها، آجندا مورد توافق قرار گرفته و در اولین فرصت آتش‌بس عمومی به اجرا گذاشته شود.

آقای دانش، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به رویدادهای تروریستی اخیر، گفت که در شرایط حساس کنونی نیاز است که از هر جهت صفوف خود را فشرده‌تر سازیم و تسلیم جنگ روانی دشمن نشویم.

او خاطر نشان کرد که هدف از حملات اخیر، همه نظام، ارزش‌های بیست ساله، ایجاد رعب، وحشت، ناامیدی، تفرقه، ایجاد فاصله بین حکومت و مردم، امتیازگیری در میز گفت‌وگوها و یا متوقف کردن روند صلح است.

معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفت که گروه‌ها و افراد زیادی در کشور استند که جزء مدافعان حقوق بشر شمرده می‌شوند و لازم است که برای محافظت و مصئونیت همه‌ی آن‌ها تدابیر خاصی روی دست گرفته شود.