وزیر دفاع امریکا وارد کابل شد

صبح کابل
وزیر دفاع امریکا وارد کابل شد

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد.

رسانه‌های امریکایی گزارش داده ‌اند که آقای اسپر، به منظور زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای صلح وارد کابل شده است. واشنگتن‌پست، گزارش داده است که آقای اسپر، به خبرنگاران همراهش گفته است که رسیدن به یک توافق صلح و دست‌یافتن به راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان، در حال حاضر بهترین گزینه است.

او گفته است که ایالات متحده می‌تواند بدون این که به اهداف مبارزه با تروریزم آسیبی برسد، سطح حضور سربازان امریکایی را در افغانستان کاهش دهد. وزیر دفاع ایالات متحده، تأکید کرده است که هر نوع خروج از افغانستان، وابسته به توافق صلح با گروه طالبان خواهد بود.

در حال حاضر، حدود ۱۴۰۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و مشغول آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اند.

آقای اسپر، برای نخستین بار، به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده، به افغانستان آمده است. او، در حالی وارد کابل شده است که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح میان امریکا و نمایندگان طالبان، افزایش یافته است. صبح روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) رولاند کوبیا، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در افغانستان، گفت که این اتحادیه خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان و همچنان آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.