صدیقی: نامزدان ریاست‌جمهوری نمی‌توانند نتیجه‌ی انتخابات را به خواست خود تغییر دهند

عبدالرازق اختیاربیگ
صدیقی: نامزدان ریاست‌جمهوری نمی‌توانند نتیجه‌ی انتخابات را به خواست خود تغییر دهند

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری، در واکنش به اظهارات اخیر شماری از نامزدان ریاست‌جمهوری مبنی بر مداخله‌ی رییس‌جمهور در انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است که حکومت افغانستان در این پروسه بی‌طرف بوده است.

آقای صدیقی، روز جمعه (۱۵قوس) در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که رییس‌جمهور غنی به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری، به اصول و قواعد پیش‌بینی شده در قانون اساسی و قانون انتخابات، متعهد است.

او افزوده است: «نامزدان ریاست‌جمهوری، در جریان پروسه‌ی انتخابات، نمی‌توانند نتایج آن را به میل و سلیقه‌ی خود شان مسیر بدهند.»

به گفته‌ی سخنگوی ریاست‌جمهوری، حکومت افغانستان در پروسه‌ی انتخابات بی‌طرف است و انتخاب کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، به گونه‌ی بي‌پیشینه در تاریخ سیاسی افغانستان و منطقه، از سوی ۱۸ نامزد ریاست‌جمهوری انجام شده است.

این در حالی است که اخیرا شماری از دسته‌های انتخاباتی، رییس‌جمهور غنی را به تقلب و دستبرد در انتخابات ریاست‌جمهوری متهم کرده اند. عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، بارها گفته است که رییس‌جمهور با استفاده از امکانات دولتی تلاش می‌کند که انتخابات ریاست‌جمهوری را به نفع خود تمام کند.

روز پنج‌شنبه (۱۴قوس) رحمت‌الله نبیل، رهبر تیم امنیت و عدالت نیز در یک نشست خبری گفت که تیم حاکم تلاش می‌کند که با تقلب دوباره به کرسی ریاست‌جمهوری تکیه زند؛ اما مردم افغانستان و نامزدان ریاست‌جمهوری اجازه‌ی این کار را نمی‌دهند.

آقای نبیل پیشنهاد کرد که یگانه راه برون‌رفت از بحران کنونی این است که باید حکومت مصالحه در افغانستان ایجاد شود.

با این همه دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی نیز روز گذشته در واکنش به تقلب گسترده در انتخابات دست به راه‌پیمایی زدند. گلب‌الدین رهبر این تیم با انتقاد از رییس‌جمهور غنی گفت، رییس‌جمهوری که با تقلب در افغانستان بیاید قابل قبول نیست؛ زیرا حکومت برآمده از تقلب نه تنها که بحران‌های موجود را حل نمی‌تواند که به آن می‌افزاید.

او افزود که که انتخابات باید به دور دوم برود و تا زمان اعلام نتیجه‌ی آن، حکومت موقت در افغانستان ایجاد شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x