صدیق صدیقی: توافق‌نامه‌ی سیاسی میان غنی و عبدالله به زودی امضا می‌شود

صبح کابل
صدیق صدیقی: توافق‌نامه‌ی سیاسی میان غنی و عبدالله به زودی امضا می‌شود

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که قرار است به زودی، توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، به امضا برسد.

آقای صدیقی، روز شنبه (۲۷ ثور)، در یک پیام تصویری، گفته است که حکومت افغانستان، تلاش‌های زیادی را به خاطر حل چالش‌های سیاسی انجام داده است.

او افزوده است: «به خاطر چالش‌های سیاسی موجود، حکومت افغانستان تلاش‌های زیادی انجام داده و پیشرفت‌هایی نیز در این قسمت داشته است. قرار است توافق‌نامه‌ی سیاسی به زودی امضا شود. روی مسایل بزرگ تفاهم صورت گرفته و جزئیات آن بعد از این که امضا شد، با مردم به اشتراک گذاشته می‌شود.»

این در حالی است که به تازگی، طلوع‌نیوز، به نسخه‌ای از جزئیات توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله دست یافته که تیم‌های دو طرف، روی جزئیات آن کار می‌کنند.

 در این توافق‌نامه، پیشنهادی از ایجاد شورای عالی دولت و مقام ریاست شورای عالی مصالحه، آمده که بر اساس آن، شورای عالی دولت، متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‌های ملی بوده و برای ایجاد اجماع سیاسی تشکیل می‌شود.

بر اساس این توافق‌نامه، تشکیلات دیگری زیر نام شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ایجاد می‌شود و ریاست آن، به عبدالله عبدالله داده خواهد شد. شورای عالی مصالحه‌ی ملی، پنج معاون خواهد داشت که از دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی خواهند بود و سایر معاونان این شورا، در مشوره با رییس‌جمهور غنی معرفی می‌شوند.

بر اساس بخش دیگری از این توافق‌نامه، به جنرال عبدالرشید دوستم، رتبه‌ی مارشالی داده می‌شود. هم‌چنان، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، سهم پنجاه درصدی در کابینه خواهد داشت.