مجلس سنا: امریکا بر اساس پیمان خود با افغانستان، برای برقراری صلح تلاش کند

صبح کابل
مجلس سنا: امریکا بر اساس پیمان خود با افغانستان، برای برقراری صلح تلاش کند

مجلس سنا، از ایالات متحده‌ی امريكا خواسته است تا بر اساس پيمان استراتيژيک و پيمان امنيتى كابل – واشنگتن، برای برقراری صلح و ثبات دایمى، در كنار دولت و مردم افغانستان باقی بماند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۱ عقرب)، از سوی مجلس سنا منتشر شده، آمده است که با امضای توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان، امیدواری مردم نسبت به قطع جنگ بیشتر شد؛ اما نه تنها که جنگ قطع نشد، بلکه پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر، گروه طالبان سطح خشونت‌ها را افزایش داد.

مجلس سنا از حکومت افغانستان نیز خواسته است تا در مورد تصمیم‌های اخیر امریکا در قبال افغانستان، با استفاده از دیپلماسی فعال، دولت امریکا را بر حمایت دوام‌دار از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان بر اساس پیمان امنیتی کابل – واشنگتن، قناعت بدهد.

این مجلس، به دولت افغانستان پیشنهاد داده است که براى رسيدن به صلح و نتيجه‌دادن گفت‌وگوهای قطر، اجماع منطقه‌اى و بين‌المللى را با پادرميانى سازمان كنفرانس کشورهای اسلامى، سازمان ملل متحد و شوراى امنيت سازمان ملل، ایجاد کند.

در اعلامیه، آمده است که نيروهاى امريكایى پیش از ترک پايگاه های شان، دست به تخريب تاسيسات می‌زنند و هم‌چنان موترها و تجهیزات نظامى خود را قسما نابود کرده و يا هم به پاكستان منتقل می‌کنند.

مجلس سنا، از دولت افغانستان خواسته است که در اين مورد، با مقام‌های امریکایی گفت‌وگو کرده و قناعت آن‌ها را براى سپردن تاسيسات و تجهیزات نظامى به نيروهاى امنيتى افغانستان، فراهم کند.