شبرغان در آستانه‌ی سقوط کامل؛ طالبان پس از ورود به شهر، خانه‌های مردم را به آتش‌ کشیدند

قمرالدین پویاعزیز
شبرغان در آستانه‌ی سقوط کامل؛ طالبان پس از ورود به شهر، خانه‌های مردم را به  آتش‌ کشیدند

مسؤولان محلی در ولایت جوزجان، می‌گویند که هراس‌افگنان طالب وارد شهر شبرغان، مرکز این ولایت شده و خانه‌های مسکونی و سالن‌های عروسی را به آتش‌ کشیده اند.

بابر ایشچی، رییس شواری ولایتی جوزجان به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که جنگ‌جویان طالب، قسمت‌هایی از شهر شبرغان را در کنترل گرفته؛ اما تا هنوز مقام ولایت و اداره‌های دولتی در دست نیروهای امنیتی قرار دارد.

آقای ایشچی، وضعیت امنیتی شهر شبرغان را بد توصیف می‌کند و هشدار می‌دهد که مطابق وعده‌ی حکومت، اگر نیروهای کماندو به شبرغان نرسند، احتمال دارد که این شهر به گونه‌ی کامل به دست طالبان سقوط کند.

بابر ایشچی، رییس شورای ولایتی جوزجان در خط نبرد طالبان.

به گفته‌ی رییس شورای ولایتی جوزجان، در بخش‌هایی از شهر که طالبان حضور دارند، هوتل و خانه‌ی مردم به آتش‌کشیده شده و مردم رو به فرار اند. «وضعیت در شهر اضطراری است و شهر وضعیت کامل نظامی به خود گرفته است.»

از سویی‌هم، حلیمه صدف کریمی، نماینده‌ی مردم جوزجان در مجلس نمایندگان به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که به دلیل کوتاهی حکومت و نهادهای امنیتی، شهر شبرغان در وضعیت بد امنیتی قرار گرفته و طالبان صبح روز جمعه -۱۵ اسد-، از بندر سرپل و از استقامت شمال جوزجان حمله کردند.

بانو کریمی، گفت که طالبان  بخش‌هایی را که تحت کنترل خود درآوردند، بیرق‌های خود را بلند کردند.

این عضو مجلس با ابراز نگرانی از وضعیت موجود، می‌گوید که به غیرنظامیان خسارات شدید مالی و جانی وارد شده و نصف باشندگان شهر شبرغان از خانه‌های خود فرار کرده اند.

با این حال، خبرنگار صبح کابل در جوزجان، می‌گوید که همین اکنون جنگ شدیدی میان نیروهای ارتش و طالبان جریان دارد و قسمت‌های از شهر نیز به دست طالبان افتاده است.

طالبان پس از حمله به شهر جوزجان، در اکثر جاها، خانه‌های مردم را به آتش‌ کشیده اند. تصاویری که از ساحه فرستاده شده، نشان می‌دهد که هنوز هم قسمت‌های از شهر در میان دو و آتش قرار دارد.

برخی رسانه‌ها نیز، گزارش دادند که طالبان، خانه‌ی مارشال دوستم را در شهر شبرغان به آتش کشیده است.

با این همه، گفتنی است که از دو ماه به این سو، جنگ میان نیروهای دولتی و جنگ‌جویان طالب در ولایت ‏جوزجان جریان ‏دارد. در این مدت، جنگ‌جویان طالب، موفق به تصرف ۹ ولسوالی این ولایت شده و خود را ‏تا دروازه‌های شهر شبرغان، مرکز این ولایت، رسانده اند‎.‎

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x