جبهه‌ی مقاومت ملی: «یوناما» جرأت کند و از طالبان به عنوان عاملان نقض حقوق بشر در پنجشیر نام ببرد

عصمت امین
جبهه‌ی مقاومت ملی: «یوناما» جرأت کند و از طالبان به عنوان عاملان نقض حقوق بشر در پنجشیر نام ببرد

جبهه‌ی مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود از یوناما به خاطر نام‌نبردن از طالبان به عنوان عاملان نقض حقوق بشر در ولایت پنجشیر انتقاد کرده است.

به دنبال نشر ویدیویی از تیرباران‌شدن اسیران جبهه‌ی مقاومت از سوی طالبان، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان- یوناما-، از نقض جدی حقوق بشر در ولایت پنجشیر و دیگر ولایت‌ها به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

یوناما روز چهارشنبه، بدون نام‌گرفتن از طالبان گفته است: «طرفین به شمول احترام به حقوق زندانیان، تعهدات بین‌المللی روشنی دارند. یوناما وضعیت را زیر نظر دارد و خواهان به عدالت‌کشیدن عاملان هر جنایتی است.»

با این حال صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت ملی در یادداشتی، گفته است که طالبان بر خلاف همه‌ی اصول اسلامی و انسانی، دست به کشتار مردم عادی و اسیران جنگی زده‌اند.

آقای احمدی چهارشنبه‌شب‌ -۲۳ سنبله-، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که طالبان بدون هیچ نگرانی و با افتخار جنایت‌های شان را ثبت و نشر می‌کنند؛ در حالی که نیروهای این جبهه با اسیران طالبان مطابق اصول انسانی برخورد می‌کنند.

او اما، گفته است: «با تأسف، با وجود این همه اسناد موثق که نشان دهنده‌ی جنایت‌های وحشتناک به شهادت‌رسانیدن اسیران دست بسته‌ی جنگی، از سوی گروه طالبان اشغالگر است؛ یوناما بدون نام‌بردن از طالبان از نقض گسترده‌ی حقوق بشر در پنجشیر اظهار نگرانی کرده است.»

سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت ملی از یوناما و نماینده‌ی ویژه‌ی دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان خواسته است تا مطابق به تعهد و مأموریت این نهاد در افغانستان، جرأت نام‌بردن از گروه طالبان را داشته باشند.

به گفته‌ی او، یوناما با محکوم‌کردن جنایت‌های جنگی و ضد بشری طالبان، از شورای امنیت سازمان ملل متحد بخواهد تا اقدامات فوری برای توقف این جنایات را روی دست بگیرد.