صدیق صدیقی: هدف حضور هیأت افغانستان در قطر، برقراری آتش‌بس و تأمین صلح است

صبح کابل
صدیق صدیقی: هدف حضور هیأت افغانستان در قطر، برقراری آتش‌بس و تأمین صلح است

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، گفته است که هدف حضور هیأت افغانستان در قطر، برقراری آتش‌بس و تأمین صلح در کشور است.

آقای صدیقی، روز دوشنبه (۲۴ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشته است: «حضور هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان در گفت‌وگوهای صلح، به هدف برقراری آتش‌بس، پایان خشونت‌ها و تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور می‌باشد.»

این در حالی است که پس از ماه‌ها جنجال بر سر تبادله‌ی زندانیان، سر انجام، روز شنبه (۲۲ سنبله)، مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در سخنانی، گفت که با آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در گام نخست، باید آتش‌بس بشردوستانه برقرار شود.

او، تأکید کرد که بازگشت به گذشته، برای مردم افغانستان، پذیرفتنی نیست و از سویی هم، جنگ فعلی، هیچ برنده‌ای ندارد و اگر این بحران، بر اساس خواست مردم حل شود، هر دو طرف می‌توانند قهرمان صلح باشند.

در این مراسم، شماری از نمایندگان کشورهای بیرونی و سازمان‌های بین‌المللی نیز، از طریق ویدیو کنفرانس حضور داشتند و بر پایان خشونت‌ها و حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، تأکید کردند.

تا اکنون، تنها گروه‌های تماس دولت افغانستان و گروه طالبان، با هم نشست‌هایی را برگزار و در مورد گام‌های بعدی در گفت‌وگوها، صحبت کرده اند.