صدیق صدیقی: دولت افغانستان برای برقراری صلح پایدار متعهد است

صبح کابل
صدیق صدیقی: دولت افغانستان برای برقراری صلح پایدار متعهد است

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، با اشاره به آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، گفته است که هیچ کسی، نمی‌تواند تعهد و اراده‌ی دولت افغانستان را برای برقراری صلح پایدار، زیر پرسش قرار دهد.

آقای صدیقی، روز یک‌شنبه (۲۳ سنبله)، در یک پیام تصویری، گفته است که دولت افغانستان، برای رسیدن به صلح پایدار و قابل قبول برای هر شهروند و تداوم نظام و حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، تلاش‌های زیادی انجام داده است.

او افزوده است: «مردم، صلح می‌خواهند و رییس‌جمهور، آغاز مذاکرات رو در رو را وعده کرده بود. صلح ما تعریف شده و حدود آن، وضاحت یافته است. با نهایت دشواری‌ها، خود را به این جا رسانیدم، اکثر کشورهای دنیا از خواست برحق مردم و دولت برای حفظ دست‌آوردها و ختم جنگ، حمایت کردند و نشان دادیم که مثل یک ملت متحد و منسجم، وارد روند صلح شدیم.»

به گفته‌ی آقای صدیقی، برقراری ثبات در افغانستان، به نفع کشورهای منطقه و دنیا است و برای رسیدن به صلح و آغاز گفت‌وگوهای مستقیم، دولت افغانستان ابتکارات زیادی به شمول آزادی نزدیک به شش هزار زندانی طالب را انجام داد.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که دولت افغانستان، با تمام توان، پروسه‌ی صلح را رهبری می‌کند تا مردم، نسبت به آینده‌ی روشن، اطمینان داشته باشند.

مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. نمایندگان شماری از کشورهای بیرونی و سازمان‌های بین‌المللی که در این مراسم از طریق ویدیو کنفرانس حضور داشتند، بر پایان خشونت‌ها در افغانستان و حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، تأکید کردند.