سیگار: ناامنی‌های دوام‌دار تلاش‌های امریکا را برای بازسازی افغانستان تضعیف کرد

صبح کابل
سیگار: ناامنی‌های دوام‌دار تلاش‌های امریکا را برای بازسازی افغانستان تضعیف کرد

بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان –سیگار-، اعلام کرده که ناامنی‌های دوام‌دار در این کشور، تلاش‌های امریکا را برای بازسازی افغانستان، تعضیف کرده است.

در گزارشی که روز جمعه-۲۹ اسد-، از سوی سیگار به نشر رسیده، آمده است که تلاش‌های امریکا برای بازسازی افغانستان در حالی صورت گرفته است که این کشور در حال تجزیه‌شدن بود.

بر اساس گزارش تازه‌ی سیگار، امریکا در بیست سال جنگ افغانستان، ۱۴۵ میلیارد دالر را برای تقویت نیروهای امنیتی، نهادی ملکی، جامعه‌ی مدنی و اقتصاد افغانستان، هزینه کرده است.

در بخش دیگری از گزارش سیگار، آمده است که در بیست سال گذشته، دو هزار و ۴۴۳ سرباز امریکایی، یک هزار و ۱۱۴ سرباز متحدان امریکا کشته و ۲۰ هزار و ۶۶۶ سرباز دیگر زخمی شده اند.

در این گزارش، آمده است که وزارت دفاع امریکا در طول این مدت، ۸۳۷ میلیارد دالر را هزینه کرده است.

یافته‌های سیگار، نشان می‌دهد که در  بیست سال گذشته، ۶۶ هزار سرباز و بیش از ۴۸ هزار نظامی افغانستانی کشته و ۷۵ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

سیگار، گفته است که امریکا پس از آغاز جنگ در افغانستان، امیدوار بود، القاعده و طالبان را که در افغانستان نابود کند و نیروهای امنیتی افغانستان را بسازد تا بتواند در برابر گروه‌های تروریستی مبارزه کند.

این اداره، تأکید کرده که در این مدت، در زمینه‌های مراقبت‌های صحی و آموزش پیش‌رفت وجود داشته است؛ اما این پیش‌رفت‌ها مبهم و چشم‌انداز ادامه‌ی آن مشکوک است.