سیگار: عقب‌نشینی نظامی امریکا، منجر به فروپاشی ارتش افغانستان شد

صبح کابل
سیگار: عقب‌نشینی نظامی امریکا، منجر به فروپاشی ارتش افغانستان شد

بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان -سیگار-، گزارش داده است که عقب‌نشینی نظامی امریکا از افغانستان، منجر به فروپاشی ارتش این کشور در ماه آگست سال گذشته‌ی میلادی شد.

در گزارشی که روز سه‌شنبه -۲۷ ثور-، از سوی سیگار نشر شده، آمده است که خروج نیروهای امریکایی و هم‌پیمانان این کشور از افغانستان، سبب تضعیف روحیه ارتش افغانستان شد و در نتیجه ارتش فروپاشید.

بر اساس این گزارش، ارتش افغانستان یک ارتش وابسته به حمایت نظامی امریکا بود و با وجود سرمایه‌گذاری هنگفت امریکا در این بخش، هنوز هم ارتش این کشور به حمایت نیروهای امریکایی وابسته بود.

سیگار، تأکید کرده است که با وجود سرمایه‌گذاری و آموزش نظامی امریکا، ارتش افغانستان هرگز به نیروی منسجم مندل نشد که بتواند به تنهایی عملیات‌های نظامی شان را انجام دهد.

با این حال در این گزارش، آمده است که امریکا به عنوان حامی ارتش افغانستان نتوانست یک استراتژی موفق ترسیم کند؛ زیرا اهدافی که از سوی امریکا برای ارتش افغانستان تعیین می‌شد، دست‌نیافتنی بود.

هم‌چنان سیگار، گفته که بخشی از تقصیر فروپاشی و ضعف ارتش افغانستان به دوش محمداشرف غنی است؛ زیرا او از وضعیت ارتش این کشور کاملا ناآگاه بود.

این نهاد، گفته است: «غنی که به طور فزاینده‌ای نسبت به امریکا بی‌اعتماد بود، از این که غرب در حال توطئه برای جایگزینی او بود، نگرانی داشت. او نسل جوانی از افسران افغان را که توسط ایالات متحده آموزش دیده بودند، جایگزین افسران قدیمی کرد.»

این در حالی است که ماه‌ها پیش سیگار در گزارشی، گفته بود که حکومت افغانستان در نتیجه‌ی پالیسی‌های ایالات متحده‌ی امریکا نه؛ بلکه در نتیجه‌ی تصامیم نادرستی که در دو دهه‌ی اخیر گرفته شد، سقوط کرد.

در گزارشی که آن زمان نشر شده بود، آمده است که سقوط افغانستان پیش از فرار اشرف غنی و ورود طالبان به کابل برنامه‌ریزی شده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x