رسانه‌های محلی: تا اکنون دست‌کم ۳۰ کودک از آواره‌های جنگ بلخاب جان باخته‌اند

عصمت امین
رسانه‌های محلی: تا اکنون دست‌کم ۳۰ کودک از آواره‌های جنگ بلخاب جان باخته‌اند

شماری از رسانه‌های محلی بامیان، گزارش داده‌اند که تا اکنون دست‌کم ۳۰ کودک از آواره‌های جنگ ولسوالی بلخاب در نتیجه‌ی سرما و بیماری، جان باخته‌اند.

به نقل از تلویزیون بامیان، باشندگان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل که در نتیجه‌ی جنگ‌های اخیر از خانه‌های شان به کوه‌ها فرار کرده‌اند، در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند.

شماری از خبرنگارانی که به کوه‌های دور و اطراف ولسوالی بلخاب رفته‌اند، می‌گویند که صدها خانواده در قله‌های بلند کو‌‌ه‌های گل‌ورز در نوار مرزی‌ بامیان بدون غذا و چادر شب‌وروز شان را سپری می‌کنند.

خبرنگاران بامیان به نقل از باشندگان ولسوالی بلخاب، گفته اند که تا هنوز دست‌کم ۳۰ کودک شان در نتیجه‌ی سرما و بیماری، جان باخته‌اند و احتمالا دارد، کودکانی بیش‌تری جان خود از دست بدهند.

با وجودی که یک هفته‌ از جنگ ولسوالی بلخاب و آواره‌شدن باشندگان این ولسوالی می‌گذرد؛ اما تااکنون هیچ نهاد کمک‌رسانی به آن‌ها کمک نکرده‌اند.

در همین حال تصاویری که از کودکان و آواره‌گان نشر شده، دیده می‌شود که آن‌ها دلیل سردی هوا به بیماری‌های مختلفی مبتلا شده‌اند.

پیش‌تر نیز، منابعی به صبح کابل، گفته بودند که ۹۰ درصد از باشندگان ولسوالی بلخاب به کوه‌های اطراف آن متواری شدند و اکنون نیز، در کوه‌ها به سر می‌برند.