ثریا پرلیکا، فعال حقوق زن درگذشت

صبح کابل
ثریا پرلیکا، فعال حقوق زن درگذشت

ثریا پرلیکا، فعال حقوق زن در افغانستان، بر اثر بیماری سرطان، جمعه شب (۲۹ قوس) در سن ۷۵ سالگی، در سوئیس درگذشت.

بانو پرلیکا، در سال ۱۳۲۳ در روستای کمری ولسوالی بگرامی ولایت کابل، به دنیا آمده بود. او در رشته‌ی اقتصاد دانشگاه کابل، درس خواند و مدرک کارشناسی ارشدش را از کشور اوکراین گرفت.

او، سال‌ها به عنوان فعال حقوق زن در افغانستان، فعالیت کرد.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی، درگذشت ثریا پرلیکا را ضایعه‌ی بزرگ برای افغانستان خوانده و گفته است که او، در چهار دهه‌ی گذشته، در شرایط دشوار، قهرمانانه به مبارزه‌ی خستگی ناپذیرش به‌خاطر احقاق حقون زنان، ادامه داد. آقای غنی، افزوده است که نام خانم پرلیکا در میان زنان قهرمان این سرزمین، جاویدان خواهد ماند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز، گفته است که ثریا پرلیکا، یک نام آشنا برای زنان کشور و مدافع حقوق آنان بود. «کسی‌که تا آخرین لحظات عمر خود در زمینه‌ی احقاق حقوق و تثبیت جایگاه زنان کار دوام‌دار و پیگیر کرد و صدای زنان، خواست زنان و درد و رنج آن‌ها را فراتر از افغانستان فریاد زد.»

آقای عبدالله، افزوده است، از زمانی که بانو پرلیکا مبارزه را برای احقاق حقوق زن در افغانستان آغاز کرد تا کنون، تغییرات بنیادین به میان آمده است و شرایط امروز، بستر خوب و مناسبی را نسبت به گذشته برای زنان فراهم ساخته است؛ اما هنوزهم زنان افغانستان تا رسیدن و دست‌یافتن به حقوق‌شان مسیر پرخم‌و پیچ را در پیش دارند.