ثبات و همگرایی: کمیسیون انتخابات بی‌طرفی خود را حفظ کند

صبح کابل
ثبات و همگرایی: کمیسیون انتخابات بی‌طرفی خود را حفظ کند

معاون دوم دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، ادعا می‌کند که نشانه‌هایی از وارد کردن آرای بدون بایومتریک در سرور عمومی کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد.

اسدالله سعادتی، روز شنبه (۲۰ میزان) در یک نشست خبری گفت که روند وارد کردن آرا در سرور عمومی، به صورت انحرافی پیش می‌رود و کمیسیون مستقل انتخابات، باید جلو آن را بگیرد.

او علاوه کرد: «کمیسیون و یا حلقاتی در داخل کمیسیون انتخابات، تلاش می‌کنند که آرای بدون بایومتریک را وارد سرور عمومی کنند. روند به صورت انحرافی پیش می‌رود. روند واردکردن آرای بدون بایومتریک در سیستم ادامه دارد و هیأت ما امروز هم با کمیسیون وارد گفت‌وگو شد تا پیگیری بکند و کمیسیون را از این کار غیرقانونی منصرف کند.»

آقای سعادتی تأکید کرد که اگر روند انتقال آرا به سرور عمومی به گونه‌ی غیرقانونی پیش برود، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی آرام نمی‌نشیند و در مقابل این کار ایستادگی خواهد کرد.

او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات، باید به عنوان یک نهاد مستقل و بی‌طرف، استقلالیت خود را حفظ کند؛ در غیر آن، به منافع بزرگ ملی آسیب خواهد رسید.

معاون دوم دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، خاطرنشان کرد که کمیسیون مستقل انتخابات، باید در گام نخست مشخص کند که چه تعداد آرا بدون بایومتریک است.

این در حالی است که پیش از این، کمیسیون‌های انتخاباتی اطمینان داده بودند که تنها آرای بایومتریک شده معتبر خواهد بود. تا کنون، اکثر نامزدان ریاست‌جمهوری، بر شمارش آرای بایومتریک شده تأکید کرده ‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری، روز شنبه (۶ میزان)، در یک فضای نسبتا امن، در سراسر افغانستان برگزار شد. کمیسیون انتخابات، گفته است که بیش از دو و نیم میلیون نفر، در انتخابات شرکت کرده ‌اند.

هنوز از میزان تقلب در این انتخابات گزارش دقیقی نشر نشده است؛ اما کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرده که بیش از چهار و نیم هزار شکایت انتخاباتی در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

این همه در حالی است که بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.