وزارت خارجه: بررسی مشترک در مورد بدرفتاری سربازان آسترالیایی در افغانستان، آغاز شد

صبح کابل
وزارت خارجه: بررسی مشترک در مورد بدرفتاری سربازان آسترالیایی در افغانستان، آغاز شد

به دنبال نشر عکس از بدرفتاری یک سرباز آسترالیایی با کودک افغان، وزارت خارجه‌ی افغانستان، گفته است که تحقیقات مشترک در مورد پس‌منظر این عکس، آغاز شده است.

در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه (۱۰ قوس)، از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است که وزارت خارجه‌ی افغانستان از نشر عکس بدرفتاری یک سرباز آسترالیایی با یک کودک افغان، آگاه بوده و تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرده است.

در خبرنامه آمده است: «وزارت خارجه، قبلا با حکومت آسترالیا به شکل سازنده تحقیقات را در مورد رفتار نامناسب عساکر آن کشور در برابر افغان‌ها آغاز کرده تا عاملین این رفتار نامناسب به جزای اعمال خویش برسد و عدالت تامین شود.»

وزارت خارجه، گفته است که دولت افغانستان و دولت آسترالیا از نزدیک در این مورد با هم هم‌کاری می‌کنند.

هم‌چنان در این خبرنامه آمده است: «جمهوری مردم چین و آسترالیا دوستان افغانستان می‌باشند و در بازسازی و تامین صلح افغانستان نقش فعال بازی کرده‌اند. افغانستان امیدوار است تا همکاری‌ها بین همه کشورها به ویژه آسترالیا و چین در افغانستان ادامه پیدا کند، تا اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از این کشور خدشه‌دار نشود.»

این در حالی است که ژایو لیجیان،  سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین اخیرا  با نشر عکسی در تویترش، رفتار سربازان آسترالیایی را با غیرنظامیان در افغانستان محکوم کرد و خواستار پاسخ‌گویی در این مورد شد. سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین نوشته است: «از قتل غیرنظامیان و زندانیان افغان توسط سربازان آسترالیایی شوکه شدم. ما چنین اقدامات را شدیدا محکوم کرده و خواستار پاسخ‌گویی استیم.»

با این همه اسکات موریسون، نخست‌وزیر آسترالیا در واکنش به این تویت ژایو لیجیان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین، روز دوشنبه (۱۰ قوس/ نوامبر)، گفت که این تصویر «جعلی و زننده» است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x