استولتنبرگ: مأموریت ناتو در افغانستان با توجه به شرایط پایان خواهد یافت

صبح کابل
استولتنبرگ: مأموریت ناتو در افغانستان با توجه به شرایط پایان خواهد یافت

به دنبال گفته‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، مبنی بر خروج نیروهای امریکایی تا کریسمس از افغانستان، دبیر کل ناتو، تاکید کرده است که مأموریت این نیروها در افغانستان با توجه به شرایط، پایان خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ، روز پنچ‌شنبه (۱۷ میزان)، در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر مقدونیه‌ی شمالی در بروکسل، گفته است که نیروهای ناتو، در زمان مناسب افغانستان را ترک خواهند کرد.

 آقای استولتنبرگفت: « ما به گونه‌ی مشترک تصمیم گرفتیم به افغانستان برویم و در باره‌ی تنظیم نیروها در آینده نیز، مشترکاً تصمیم خواهیم گرفت.»

استولتننبرگ، افزوده است که ناتو در حال حاضر ۱۲ هزار سرباز در افغانستان دارد و این نیروها در چارچوب مأموریت حمایت قاطع، قوای امنیتی و دفاعی افغانستان را آموزش و مشوره می‌دهند.

ینس استولتنبرگ در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که دونالد ترامپ، رییس‌‌جمهور امریکا، روز چهارشنبه (۱۶ میزان)، گفت که سربازان باقی‌مانده‌ی امریکایی در افغانستان، باید تا کریسمس به کشورشان برگردند.

آقای ترامپ، در برگه‌ی تویترش نوشته بود: «ما باید شمار کوچک باقی‌مانده از مردان و زنان شجاع مان را که در افغانستان خدمت می‌‌کنند، تا کریسمس به کشور برگردانیم.»

لحظاتی پس از تویت آقای ترامپ، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا نیز، گفت که شمار سربازان امریکایی در افغانستان تا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.