استولتنبرگ: ناتو ماموریت خود را در افغانستان ادامه می‌دهد

صبح کابل
استولتنبرگ: ناتو ماموریت خود را در افغانستان ادامه می‌دهد

هم‌زمان با این که گزارش‌‎هایی از بسته‌شدن ده پایگاه نظامی امریکا در افغانستان منتشر شد، ناتو از ادامه‌ی ماموریت شان در این کشور خبر داده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، گفته است که متحدان اروپایی از ادامه‌ی ماموریت ناتو در افغانستان اعلام حمایت کردند، زیرا در صورت خروج زودهنگام، این خطر وجود دارد که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امن برای تروریستان بین‌المللی مبدل شود.

هم‌چنان آقای استولتنبرگ، در یک نشست خبری پیش از برگزاری نشست وزیران خارجه‌ی ناتو، گفته است که این سازمان در مورد آینده‌ی افغانستان، با یک معضل دشوار مواجه است.

او گفت که هرچند امریکا شمار سربازان اش در افغانستان را کاهش داده؛ اما این سازمان به ماموریت خود در این کشور ادامه می‌دهد.

به‌ گفته‌ی دبیر کل ناتو، معضل اساسی این است که آیا ناتو افغانستان را ترک کند. «ما حالا با تصمیم کاملا روشن روبه‌رو استیم، انتخاب بسیار دشوار که باید در واقع معضلی برای همه‌ی ما باشد؛ این‌که آیا در افغانستان بمانیم؟.»

آقای استولتنبرگ، گفت که قرار است در نشست وزیران خارجه‌ی ناتو، در مورد سرنوشت ماموریت این سازمان در افغانستان رایزنی شود و یک مسیر مشخص تعیین شود.

این در حالی است که اخیرا روزنامه‌ی واشنگتن ‌پست، گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد، امریکا پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، ده پایگاه‌ نظامی اش را در افغانستان بسته است.

 بر اساس موافقت‌نامه‌ای که میان امریکا و طالبان در ده حوت سال گذشته‌ی خورشیدی امضا شد، قرار شد که در ظرف ۱۳۵ روز سطح نیروهای امریکایی به ۸۶۰۰ نفر برسد. هم‌چنان امریکا، متحدان آن و ائتلاف، نیروهای خود را از ۵ پایگاه در افغانستان خارج کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x