کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها ‌را متوقف کنید» به مرز شش میلیون توییت رسید

صبح کابل
کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها ‌را متوقف کنید» به مرز شش میلیون توییت رسید

کارزار توییتری هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» که به دنبال حمله‌ی تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل آغاز شد، به مرز شش میلیون توییت رسیده است.

این کارزار توییتری ناوقت روز جمعه -۸ میزان-، آغاز شد و تا هنوز در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر به گونه‌ی جدی دنبال می‌شود.

 بسیاری از کسانی که در کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» شرکت کرده‌اند، خواستار متوقف‌شدن نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان شده‌اند.

این بار نخست است که در این کارزار، از همه‌ی اقوام افغانستان در آن شرکت کرده‌اند و پذیرفته‌اند که هزاره‌ها به گونه‌ی سیستماتیک در معرض نسل‌کشی قرار دارند.

گفتنی است که غیر از شهروندان افغانستان، رییسان بسیاری از نهادهای حقوق بشری، سیاست‌مداران خارجی، فعالان مدنی، نویسندگان، شاعران و بازیگران مشهور امریکایی، ایرانی، ترکی و برازیلی در آن شرکت کرده‌اند.

تا هنوز ۵٫۸ میلیون نفر در این کارزار توییتری شرکت کرده‌اند.

پائولو کوئیلو، نویسنده‌ی برزیلی و خالق رمان کیمیاگر با نشر تصویر دو خواهری که در حمله‌ بر مرکز آموزشی کاج کشته شدند، به این کارزار پیوسته است.

مهناز افشار، هنرپیشه‌ی ایرانی نیز، به این کارزار پیوسته و گفته است: «دختران ایران و افغانستان هر جایی که حق زندگی از شما گرفته شده، قلبم کنار شماست و صدای شما خواهم بود.»

همین گونه، نادیه مراد، از بازماندگان کشتار ایزدی‌ در عراق از سوی داعش و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل از کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» حمایت کرده و گفته که نادیده‌گرفتن کشتار هدفمند هزاره‌ها خیلی زود به جنایات گسترده منجر خواهد شد.

به گفته‌ی او، جهان باید بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی برای پیش‌گیری از کشتار هزاره‌ها در افغانستان اقدام کنند.

این در حالی است که مرکز آموزشی کاج در غرب کابل روز جمعه -۸ میزان-، هدف یک حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. مهاجم پس از کشتن محافظان این مرکز، وارد صنف درسی‌ای شد که در آن آزمون آزمایشی کانکور در حال برگزاری بود.

در این رویداد ۵۶ دانش‌آموز هزاره جان باختند و ۱۱۵ تن دیگر شان زخمی شدند. با این همه تا هنوز فرد و یا گروهی مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته است.