اتحادیه‌ی اروپا خواستار تشکیل سریع  شورای عالی مصالحه‌ی ملی شد

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا خواستار تشکیل سریع  شورای عالی مصالحه‌ی ملی شد

کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در کابل، خواستار تشکیل هرچه زودتر شورای عالی مصالحه‌ی ملی و آغاز به‌کار این شورا شده اند.

فرانسه، دانمارک، فنلند، آلمان، ایتالیا، هالند، سویدن، جمهوری چک و اسپانیا، کشورهایی استند که روز پنج‌شنبه (۶ قوس)، با نشر بیانیه‌ی مشترک، خواستار تشکیل هرچه زودتر مجمع عمومی شورای عالی مصالحه ملی شده اند.

آن‌ها، آغاز به‌کار شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عنوان یک «نهاد مشوردهنده‌ی صلح» مهم خوانده اند.

در این بیانیه‌، آمده است که شورای عالی مصالحه‌ی ملی، «عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در موارد مرتبط با صلح است و باید اعضای این شورا، افزون بر رهبران سیاسی، اعضای متکثر اجتماعی، از جمله زنان، قربانیان جنگ، جوان، جامعه‌ی مدنی و رهبران اقلیت‌های مذهبی باشند.»

کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، تاکید کرده اند که دست‌یابی به صلح پایدار در افغانستان، تنها از طریق اتحاد قوی سیاسی و حفظ حقوق و خواست‌های اساسی شهروندان این کشور، ممکن است.

هم‌چنان در این بیانیه‌، کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، از افزایش خشونت‌ها و وضعیت بد امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته اند که با آتش‌بس فوری و بدون قیدو شرط موافقت کنند.

با این حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز از خواست کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، استقبال کرده و گفته است که تشکیل این شورا، برای تقویت روند فعلی صلح، هر چه زودتر نهایی خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x