والی بلخ: هیچ کدام از نیروهای امنیتی به تاجیکستان فرار نکردند

صبح کابل
والی بلخ: هیچ کدام از نیروهای امنیتی به تاجیکستان فرار نکردند

محمدفرهاد عظیمی، والی بلخ، گزارش‌هایی مبنی بر فرار ۱۷ سرباز امنیتی از ولسوالی کلدار این ولایت به تاجیکستان را رد کرد.

آقای عظیمی، روز سه‌شنبه -۸ سرطان- در یک نشست خبری گفت: «در کندز سربازان به تاجیکستان رفتند؛ اما در ولسوالی کلدار، این کار صورت نگرفته است. اصلا زمینه‌ای برای این که فرار بکنند، فراهم نشده است. یک تعداد نیروهایی که حضور داشتند، در روز اول به شهر حیرتان رفتند و دوباره در ولسوالی کلدار جا به جا شدند.»

به گفته‌ی او، تنها یک فرمانده‌ی تولی لوای ششم سرحدی که در محاصره‌ی جنگ‌جویان طالب قرار داشت، با چرخ‌بال به تاجیکستان رفت.

پیش از این، خبرگزاری خاور تاجیکستان، گزارش داده بود که یک گروه ‌‏۱۷نفری نیروهای امنیتی افغانستان، روز یک‌شنبه -۶ سرطان-، پس از درگیری با جنگ‌جویان طالب ‏در ولسوالی کلدار ولایت بلخ، وارد خاک تاجیکستان شد‎.‎

در گزارش، آمده بود که مرزبانان تاجیکستانی ‏به دلیل ملاحظات بشردوستانه، به نیروهای امنیتی افغانستان اجازه‌ی ورود داده اند‎.‎

چند روز پیش نیز، ۱۳۴ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان، از ‏طریق شیرخان‌بندر در ولایت کندز، وارد خاک تاجیکستان شدند‎.‎

با این حال، والی بلخ، در بخش دیگری از صحبت‌هایش، گفت که در جریان دو روز گذشته، عملیات نظامی در مناطق مختلف ولایت بلخ، به خوبی پیش رفته و بسیاری از مناطق از وجود جنگ‌جویان طالب پاک شده است.

آقای عظیمی، هم‌چنان گفت که در برخی از مناطق ولایت بلخ، جنگ‌جویان طالب ماین فرش کرده اند؛ اما به جز از یک مورد در ولسوالی شورتپه که به نیروهای امنیتی تلفات وارد شد، هیچ غیرنظامی‌ای قربانی این ماین‌ها نشده است.

او افزود که هرچند این ماین‌گذاری‌ها عملیات نظامی را کندی مواجه ساخته؛ اما به زودی تمام ساحات از وجود ماین پاک خواهد شد.

والی بلخ، هم‌چنان گفت که جنگ‌جویان طالب پس از عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از ولسوالی‌ها، تأسیسات عامه را ویران کرده و امکانات و تجهیزات دولتی را به تاراج برده اند.