وفایی‌زاده: در مناطق تحت حاکمیت طالبان، کندن‌کاری آبدات تاریخی جریان دارد

صبح کابل
وفایی‌زاده: در مناطق تحت حاکمیت طالبان، کندن‌کاری آبدات تاریخی جریان دارد

محمدقاسم وفایی‌زاده، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گوید که در مناطق تحت حاکمیت طالبان، کندن‌کاری آبدات تاریخی به گونه‌ی غیرقانونی جریان دارد.

آقای وفایی‌زاده که روز یک‌شنبه -۲۷ سرطان-، در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «در شهر باستانی و تاریخی آی‌خانم در ولایت تخار، از زمانی که طالبان حاکمیت پیدا کرده اند، کندن‌کاری به گونه‌ی غیرقانونی از سوی قاچاق‌بران آثار تاریخی جریان دارد.»

به گفته‌ی او، ۳۲ آبده‌ی تاریخی در سمنگان، ۳۱ آبده‌ی تاریخی در بلخ و ۵ آبده‌ی تاریخی در حال ترمیم در هلمند، در مناطق تحت کنترل طالبان است.

آقای وفایی‌زاده گفت که مقبره‌ی زرغونه انا، شهر سرخ، قلعه‌ی تاریخی نادر افشار، چهل زینه و مقبره‌ی میرویس نیکه در شهر کندهار نیز در حال ترمیم و بازسازی بود که پس از آمدن طالبان، کار بازسازی متوقف شده و با ادامه‌ی درگیری‌ها، احتمال تخریب آن‌ها وجود دارد.

سرپرست اطلاعات و فرهنگ، گفت که در افغانستان ۱۰۰ ساحه‌ی تاریخی تثبیت شده و در آن، یک هزار و ۹۹۶ آبده‌ی تاریخی وجود دارد که از آن میان، ۸۱۱ آبده‌ی آن تسجیل شده است.

آقای وفایی‌زاده، از گروه طالبان خواست تا در ساحاتی که حضور دارد، از تخریب و سرقت آثار و آبدات تاریخی جلوگیری کند و برای افراد فرصت‌طلب و استفاده‌جو، اجازه ندهد که به کندن‌کاری آبدات تاریخی بپردازند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x