شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شد

صبح کابل
شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از موارد نقض جدی حقوق بشری در افغانستان، خواستار کاهش فوری‌ خشونت‌ها در این کشور شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان متحد، روز دوشنبه -۱۲ اسد-، در بیانیه‌ای، حمله‌ی چند روز پیش طالبان بر دفتر سازمان ملل در ولایت هرات را محکوم کرده اند.

شورای امنیت سازمان، حملات هدف‌مند بر غیرنظامیان را نیز محکوم کرده و گفته است که حمله بر غیرنظامیان، کارمندان و دفاتر سازمان ملل متحد، ممکن است جنایت جنگی باشد و عاملان آن باید به گونه‌ی فوری محاکمه شوند.

در بیانیه، آمده است که همه طرف‌های درگیر، باید تحت هر شرایطی، به تعهدات خود برای حفاظت از غیرنظامیان پابند باشند و به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

شورای امنیت سازمان ملل، از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواسته است که در روند صلح فراگیر به رهبری و مالکیت افغانستان به گونه‌ی معنادار شرکت کنند تا بتوانند به پیشرفت فوری برای حل‌وفصل سیاسی و آتش‌بس دست یابند.

اعضای شورای امنیت سازمان، به این باور اند که صلح پایدار در افغانستان، تنها از طریق یک روند جامع و فراگیر به رهبری و مالکیت افغانستان که هدف‌ آن آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه و هم‌چنان حل‌وفصل سیاسی عادلانه، فراگیر و واقع‌بینانه، امکان‌پذیر است.

در این بیانیه، هم‌چنان به پایان درگیری در افغانستان و مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در روند صلح تأکید شده است. شورای امنیت سازمان ملل، گفته است که هیچ راه‌حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد و اعضای این شورا، از احیای امارت اسلامی حمایت نمی‌کنند.

اعضای شورای امنیت در حالی نگرانی خود را از نقض حقوق بشر در افغانستان ابراز کرده اند که طالبان پس از تسلط بر شماری از مناطق افغانستان، دست به کشتار غیرنظامیان زدند.

طالبان هم‌چنان چند روز پیش، بر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در هرات، حمله‌ی راکتی انجام دادند که در نتیجه‌ی آن، یک سرباز پلیس افغانستانی جان باخت.