مارشال دوستم و زلمی خلیل‌زاد در انقره در باره‌ی روند صلح گفت‌وگو کردند

صبح کابل
مارشال دوستم و زلمی خلیل‌زاد در انقره در باره‌ی روند صلح گفت‌وگو کردند

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان در شهر انقره‌ی ترکیه دیدار کردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که این دیدار، یک‌شنبه شب (۸ حمل)، انجام شده و در جریان آن، نشست ترویکای مسکو و گفت‌وگوهای صلح افغانستان مورد بحث قرار گرفته است.

مارشال عبدالرشید دوستم، در این دیدار از نقش ترکیه به عنوان یکی از کشورهای اسلامی و تاثیرگذار در منطقه یاد کرده و گفته است که این کشور در کنار روابط نزدیک با پاکستان، در میان مردم افغانستان و گروه طالبان نیز نقش و تاثیر مثبت خود را دارد و باید از آن استفاده اعظمی و موثر صورت گیرد تا در نشست استانبول و مراحل بعدی آن، نتیجه‌ی بهتری به دست آید.

زلمی خلیلزاد نیز گفته است که تلاش‌های همه‌جانبه را برای استفاده‌ی موثر از نقش ترکیه در روند صلح افغانستان انجام خواهد داد و به همین دلیل، ترکیه برای برگزاری مهم‌ترین نشست صلح انتخاب شده است.

قرار است در ماه آینده‌ی میلادی، استانبول از گفت‌وگوهای صلح افغانستان میزبانی کند. مقام‌های دولت افغانستان، نشست استانبول را با اهمیت خوانده‌اند.