طالبان: اگر به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود، متعهد خواهیم ماند

صبح کابل
طالبان: اگر به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود، متعهد خواهیم ماند

گروه طالبان، در واکنش به لغو گفت‌وگوهای صلح از سوی رییس‌جمهور ایالات متحده، گفته است که اگر به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود، این گروه تا آخرین لحظه به این موضوع متعهد خواهد بود.

این گروه، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱۷ سنبله)، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که نُه دور مذاکرات میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان این گروه، بسیار مثبت بود و حتا توافق‌نامه‌ای نیز به دست آمده بود که بر اساس آن، قرار بود که پس از امضای آن، در بیست‌وسوم ماه جاری میلادی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

در اعلامیه‌ی این گروه آمده است: «حالا که رییس‌جمهور ترامپ مذاکرات با طالبان را لغو کرده، تاوان این مسأله بیشتر از هر کشور دیگری به امریکا می‌رسد و این بی‌ثباتی سیاسی امریکا را نشان می‌دهد.»

طالبان گفته است که بهترین راه این است که به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود و در صورت تفاهم، این بار این گروه متعهد خواهد بود.

در اعلامیه آمده است: «به خاطر یک حمله این‌گونه واکنش نشان دادن از سوی امریکا، کار حوصله‌مندانه‌ای نیست. به این باور استیم که امریکا بی‌جهت این‌گونه عکس‌العمل نشان داده است.»

در حالی که قرار بود امروز یک‌شنبه (۱۷سنبله)، نشستی میان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و طالبان، در کمپ دیوید برگزار شود؛ اما آقای ترامپ این دیدار را لغو کرده و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را نیز متوقف کرده است.

رییس‌جمهور ایالات متحده، دلیل لغو گفت‌وگوهای صلح با طالبان را حمله‌ی این گروه در منطقه‌ی شش‌درک کابل که در آن یک سرباز امریکایی و چندین غیر نظامی کشته شدند، عنوان کرده است.

او تأکید کرده است که طالبان با راه‌اندازی چنین حملاتی، می‌خواهند که موقف شان را در گفت‌وگوهای صلح تقویت کنند؛ اما بی‌خبر از این که با چنین کاری، موقف خود را بدتر کرده اند. آقای ترامپ، گفته است که اگر طالبان نتوانند در جریان گفت‌وگوهای صلح آتش‌بس کنند، پس گفت‌‎وگو با این گروه نیز بی‌معنا خواهد بود.

در همین حال، ارگ ریاست‌جمهوری از لغو گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان استقبال کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که نُه دور مذاکرات صلح نمایندگان امریکا و طالبان، ناقص بوده و این پروسه، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود.