محقق به طالبان: لشکرکشی به بلخاب به معنای جنگ با مردم هزاره تلقی خواهد شد

عصمت امین
محقق به طالبان: لشکرکشی به بلخاب به معنای جنگ با مردم هزاره تلقی خواهد شد

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به تنش‌های اخیر میان طالبان و مولوی مهدی مجاهد، یگانه‌ فرمانده‌ی هزاره‌تبار این گروه در بلخاب واکنش نشان داده است.

آقای محقق روز چهارشنبه -۲۵ جوزا-، در برگه‌ی فیسبوکش، گفته است که طالبان نیروهای شان برای لشکرکشی به بلخاب در چهار جهت جابه‌جا کرده‌اند.

او نوشته است: «مولوی مهدی، طالب سابقه‌دار در مبارزه در کنار طالبان از حکومت یک‌جانبه طالبان آزرده شده و خانه‌نشینی را اختیار کرده؛ ولی بارها گفته که من با طالبان جنگ ندارم؛ اما این که در حکومت طالبان کار نمی‌کنم به دلیل این است که مردم هزاره و تشیع در حکومت طالبان سهیم نیستند.»

محمد محقق در ادامه، گفته است که حتا اقوام اختیار حرف‌زدن و خانه‌نشستن خود را در حکومت طالبان ندارند.

با این حال او، تأکید کرده که طالبان باید مشکلات داخلی شان با تنها فرمانده‌ی هزاره که در صفوف شان بوده را از طریق گفت‌وگو حل کنند و کار به جنگ نکشاند.

او افزوده است: «لشکرکشی بالای بلخاب که در صورت وقوع درگیری طبعا وقوع فاجعه متصور است، به معنای جنگ با مردم هزاره تلقی خواهد شد و سراسر مناطق هزاره‌نشین از این قضیه متأثر خواهد گردید و به نفع هیچ طرف نخواهد بود.»

به گفته‌ی رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، طالبان در امر قبول اقوام و مذاهب و احزاب غیر از خود جدی نیستند و در تلاش تشکیل حکومت تک‌قومی و تک‌حزبی و تصفیه فزیکی اقوام و احزاب استند.

آقای محقق، گفته است: «جنگ دوام‌دار توأم با کشتار غیرنظامیان در پنجشیر و بغلان در برابر تاجیک‌ها، برخورد خشونت‌بار قومی در ولایت تخار در مقابل اوزبیک‌ها، کمین‌گیری در مقابل فرمانده مشهور اوزبیک‌تبار قاری صلاح‌الدین در فاریاب نشان‌دهنده عزم طالبان برای تصفیه‌های قومی است.»

این در حالی است که اخیرا گزارش‌هایی نشر شده که طالبان برای بازداشت مولوی مهدی به سمنگان نیرو فرستاده‌اند.

بر اساس گراش‌ها، بیش از ۵۰۰ تن از افراد طالبان در حال آماده‌باش استند و قرار است از چندین استقامت برای بازداشت مولوی مهدی دست به کار شوند.