امریکا: توافق با طالبان در هفته‌های آینده نهایی می‌شود

صبح کابل
امریکا: توافق با طالبان در هفته‌های آینده نهایی می‌شود

وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، اعلام کرده‌اند که احتمالاً، توافق میان این کشور و گروه طالبان، در هفته‌های آینده به گونه‌ی مشروط نهایی خواهد شد.

ارگ ریاست‌جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که جمعه شب (۲۵ دلو) محمداشرف غنی، در حاشیه‌ی نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با مایک پومپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در این دیدار، زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا و اسکات میلر، فرمانده‌ی عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نیز، حضور داشته اند.

وزرای خارجه و دفاع امریکا، در این دیدار گفته اند، توافق با طالبان که احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی شود، محتویات مشروط دارد.

به گفته‌ی آن‌ها، هیچ یک از بندهای توافق‌نامه‌ی صلح، بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن‌ها حاضر شده‌اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت‌گرا کنند.

مایک پومپئو، گفته است: «بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می‌گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.»

با این حال، ارگ ریاست‌جمهوری، گفته است که قرار است هفته‌ی آینده، رییس‌جمهور غنی، سلسله‌ی مشوره‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه‌ی مدنی و حلقات سیاسی را آغاز کند تا آن‌ها را از جریانات آگاه ساخته و در خصوص فرصت‌ها و خطرات احتمالی، با آن‌ها گفت‌وگو کند.

این در حالی است که به تازگی، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، توافق مشروط با گروه طالبان را تأیید کرده است.