جنرال مکنزی: اگر طالبان در نظام آینده‌ی افغانستان شامل شوند، سفارت امریکا در کابل بسته خواهد شد

صبح کابل
جنرال مکنزی: اگر طالبان در نظام آینده‌ی افغانستان شامل شوند، سفارت امریکا در کابل بسته خواهد شد

جنرال کنت مکنزی، فرمانده‌ی سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی امریکا)، می‌گوید که اگر گروه طالبان در نظام آینده‌ی افغانستان شامل شود، سفارت این کشور در کابل بسته خواهد شد.

به نقل از رسانه‌ی امریکایی دینفس ون، جنرال مکنزی، روز دوشنبه -۱۷ جوزا/ ۷ جون-، در گفت‌وگوی تلفنی به خبرنگاران عربی، گفته است که امریکا تلاش می‌کند تا سفارت خود را در کابل نگهدارد؛ اما اگر نظام آینده‌ی افغانستان از مقام‌های امریکایی خواسته شود، آن جا را ترک خواهیم کرد.

جنرال مکنزی، با اشاره به کارمندانی که در سفارت امریکا در کابل می‌ماند، گفت: «اولین و مهم‌ترین مسؤولیت حکومت افغانستان، حفاظت از کارمندان سفارت خواهد بود؛ هرچند ما همیشه اقدامات لازم را برای محافظت از دیپلمات‌های خود در هر جای دنیا انجام داده ایم.»

جنرال مکنزی، در حالی این اظهارات را مطرح کرده که روز دوشنبه -۱۷ جوزا- گروه طالبان اعلام کرد؛ هیچ تهدیدی علیه دیپلمات‌های خارجی، کارمندانی که با نیروهای خارجی کار کرده اند و مترجمان افغانستانی، از سوی این گروه نیست.

پس از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، بسیاری از کسانی که با نیروهای خارجی به عنوان ترجمان و یا همکار کار کرده اند، نگران این بودند که پس از خروج آن‌ها از افغانستان، جان آن‌ها با خطر مواجه شود.

به دنبال نگرانی آن‌ها، ایالات متحده‌ی امریکا و بریتانیا روند اعطای اقامت به آن‌ها را آغاز کردند که در تازه‌ترین مورد، وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که ۲۰ درصد درخواست ویزای ۱۸۰۰۰ تن از افغانستانی‌هایی که با نیروهای امریکایی کار کرده اند، پردازش شده و این روند در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت.