کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات را نکوهش کرد

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات را نکوهش کرد

کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر دفتر سازمان ملل متحد در ولایت هرات را نکوهش کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه -۹ اسد-، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشر شده، آمده است که دفترها و کارمندان سازمان ملل متحد، به مثابه‌ی نهادهای غیرنظامی، خدماتی و بشردوستانه، براساس قوانین داخلی و بین‌المللی محافظت‌شده‌اند و حمله بر آن می‌تواند جنایت جنگی شناخته شود.

این کمیسیون، از طرف‌های درگیر، به‌ویژه گروه طالبان، خواسته است که اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه را در این مورد رعایت کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، هم‌چنان از نهادهای مسؤول خواهان شناسایی و پیگیری متهمان این حمله و تأمین عدالت برای قربانیان آن شده است.

گفتنی است که نواحی اطراف شهر هرات که دفتر ساحوی سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، روز جمعه -۸ اسد-، شاهد درگیری میان جنگ‌جویان طالب و نیروهای امنیتی بود.

در اعلامیه‌ای که از سوی یوناما نشر شده، آمده است که روز جمعه -۸ اسد-، جنگ‌جویان طالب بر دفتر ساحوی این سازمان در ولایت هرات، حمله کردند که در نتیجه‌ی آن، یک نگهبان پلیس افغان جان باخته و چندین نفر دیگر زخم برداشته اند.

در اعلامیه، آمده است که در این حمله، به کارمندان این نهاد آسیبی نرسیده است.

با این همه، دیبرا لاینز، نماینده ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است: «حمله علیه سازمان ملل متحد، اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.»

او تأکید کرده است که عاملان این حمله، باید شناسایی و به پاسخ‌گویی کشانده شوند.