دیدبان حقوق بشر: طالبان خانه‌های مردم را در کندز به آتش کشیدند

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر: طالبان خانه‌های مردم را در کندز به آتش کشیدند

دیدبان حقوق بشر، گفته است که در اوایل ماه روان خورشیدی، جنگ‌جویان طالب در جریان حمله بر منطقه‌ی باغ شرکت در شهر کندز، باشندگان آن را از خانه بیرون کشیده، اموال شان را غارت کرده و خانه‌های شان را به اتهام هم‌کاری با حکومت افغانستان، به آتش کشیده اند.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه -۱۶ سرطان- ۷ جولای- از سوی دیدبان حقوق بشر نشر شده، آمده است که هرچند طالبان مسؤولیت این کار را نپذیرفته؛ اما این گروه پیش از این، بارها با غیرنظامیان به اتهام هم‌کاری با حکومت افغانستان، بدرفتاری کرده است.

در اعلامیه، به نقل از پتریشا گاسمن، مسؤول بخش آسیای دیدبان حقوق بشر، آمده است که رهبران طالبان صلاحیت این را دارند تا جلو بد رفتاری جنگ‌جویان خود با غیرنظامیان را بگیرند؛ اما تمایلی به این کار نشان نمی‌دهند.

در اعلامیه آمده است: «دو هفته پیش، هنگامی که جنگ‌جویان طالب وارد باغ شرکت شدند، از طریق بلندگو، از باشندگان این منطقه خواستند تا در جریان دو ساعت، خانه‌های شان را تخلیه کرده و از این منطقه خارج شوند.»

بر اساس اعلامیه، حدود ۴۰۰ خانواده از پس تهدید طالبان، مجبور شدند تا خانه‌های خود را ترک کرده و به شهر تالقان، مرکز ولایت تخار و شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان، فرار کنند.

دیدبان حقوق بشر، گفته است که حمله بر غیرنظامیان، غارت اموال و به آتش کشیدن خانه‌های شان، خلاف قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و حمله‌ی عمدی بر غیرنظامیان، جنایت جنگی شمرده می‌شود.

گروه طالبان تا اکنون در این باره چیزی نگفته است.

این در حالی است که حدود دو هفته پیش، منطقه‌ی باغ شرکت شهر کندز، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرد. در آن زمان، مقام‌های محلی گفتند که جنگ‌جویان طالب، ده‌ها خانواده‌ی ساکن در این منطقه را به اتهام هم‌کاری با دولت، وادار به ترک خانه‌های شان کرده اند.