زلمی خلیل‌زاد: دولت افغانستان و گروه طالبان در برابر داعش متحد شوند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: دولت افغانستان و گروه طالبان در برابر داعش متحد شوند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که دولت افغانستان و گروه طالبان، باید از جنگ در برابر یک‌دیگر دست برداشته و در مقابل داعش متحد شوند.

آقای خلیل‌زاد، روز سه‌شنبه (۱۳ عقرب)، در برگه‌ی تویترش نوشت که حمله‌ی اخیر بر دانشگاه کابل، فرصتی برای حکومت و طالبان برای امتیازگیری در برابر یک‌دیگر نیست؛ بلکه در این جا، یک «دشمن مشترک» وجود دارد.

او افزوده است: «به داعش یا هر تروریست دیگری اجازه‌ی ايجاد فضا برای انجام چنین اقدامات غیرانسانی را ندهید. برای صلح متحد شوید، راهی برای آتش‌بس یافته و توافق سیاسی را تسریع کنید. چنین گام‌ها، پاسخ درستی به این بربریت غیرقابل بیان است.»

به گفته‌ی آقای خلیل‌زاد، عاملان حملات تروریستی، نه تنها مخالف آموزش، بلکه طرف‌دار جهل و نادانی استند و قصد دارند هرج‌ومرج، بی ثباتی، وحشت و فقر ایجاد کنند. «آن‌ها با صلح مخالفت می‌کنند و از آن می‌ترسند و به دنبال یک حالت دایمی جنگ استند.»

در نتیجه‌ی حمله‌ی تروریستی روز دوشنبه (۱۲ عقرب) بر دانشگاه کابل، ۲۲ نفر جان باختند و ۲۷ نفر دیگر زخمی شدند. بیشتر قربانیان این حمله، دانش‌جویان بودند. گروه داعش، مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

با این حال، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفته است که حمله بر دانشگاه کابل، کار گروه جدید طالبان زیر نام «فاتح زواک» بوده است. به گفته‌ی او، داعش بدون طالب، نمی‌تواند هیچ عملیاتی را انجام دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x