غنی: به طالبان اعتماد نداریم، اما آماده‌ی مذاکره‌ایم

صبح کابل
غنی: به طالبان اعتماد نداریم، اما آماده‌ی مذاکره‌ایم

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که حکومت افغانستان، به طالبان اعتماد ندارد؛ اما آماده‌ی آغاز روند مذاکرات با این گروه است.
آقای غنی، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۳ حوت) در دیدار با اعضای قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در ننگرهار، گفت: «ما میدان جنگ را نباخته‌ایم، این‌ها نتوانستند دو هدف خود را عملی کنند؛ یکی این که جمهوری اسلامی را سقوط بدهند و دوم این که دو جغرافیای سیاسی در این خاک ایجاد کنند، این دست‌آورد نیروهای امنیتی است و کم نیست.»
او افزود که حکومت افغانستان، خواهان جنگ نبوده؛ بلکه این جنگ تحمیل شده، زیرا، دشمن‌های این کشور محاسبه‌ی اشتباه داشته‌اند.
آقای غنی تصریح کرد: «در مذاکرات، به صورت اساسی داخل می‌شویم. بعد از بیست سال جنگ، هیچ کسی به طرف مقابل اعتماد نمی‌کند، اما هدف ما این است که به نتیجه برسیم. ما هم نیت، هم اراده، هم ظرفیت و هم زور صلح را داریم. باید برای مذاکره آماده باشیم.»
او گفت که نباید هیچ نوع نگرانی‌ای در باره‌ی تمویل، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی وجود نداشته باشد؛ زیرا تحت هر شرایطی، حکومت افغانستان برای حمایت از این نیروها، تا دو سال امکانات در اختیار دارد.
رییس‌جمهور، تأکید کرد که خطرات امنیتی، در یک روز با آمدن صلح از بین نمی‌رود و نیروهای امنیتی و دفاعی، باید صدای توپ و تفنگ و انفجار را از این کشور دور کنند.
او خطاب به نیروهای امنیتی و دفاعی گفت: «اگر به صلح رسیدیم، نقش‌تان برازنده‌تر خواهد شد. در جنگ رودررو و زورآزمایی، نتوانستند خمر تان را خم کنند، حالا می‌خواهند با تهدید روانی شما را مورد حمله قرار بدهند، این تهدید را دوباره به خودشان برگردانید. این چطور جهاد است که می‌گویند سر همکاران بین‌المللی‌تان حمله نمی‌کنیم، اما افغان و مسلمان را می‌کشیم.»
این در حالی است که قرار است تا چند روز بعد، گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان، آغاز شود.