غنی: تطبیق تغزیرات به عنوان ابزار برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح با طالبان مهم است

صبح کابل
غنی: تطبیق تغزیرات به عنوان ابزار برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح با طالبان مهم است

رییس‌جمهور غنی، گفته است که تطبیق تعزیرات به عنوان یک ابزار بری موفقیت در گفت‌وگوهای صلح با طالبان، مهم است.

آقای غنی که جمعه شب (۳۰ عقرب)، از طریق ویدیو کنفرانس در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می‌زد، گفته است که این تعزیرات، تنها زمانی می‌تواند موثر واقع شود که هر تغییر در میکانیزیم جاری صلح، مبتنی بر پیشرفت ملموس در روند صلح باشد.

او، تاکید کرده است: «شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید تروریزم را به عنوان یک ایکوسیستم بپذیرد؛ نه یک سلسله سازمان‌های منزوی و ما در راستای مبارزه با تروریزم به یک استراتیژی نیاز داریم که شورای امنیت ملل متحد از آن حمایت کند.»

آقای غنی، گفته است که تعهد جامعه‌ی جهانی برای حمایت از مردم افغانستان به خاطر پایان دادن به جنگ، ادغام مجدد، صلح و ثبات پایدار، احترام به حقوق بشر و این که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نشود، مهم است.

او، افزوده است که تداوم قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، نه تنها برای حقوق، ارزش‌ها و اهداف دولت افغانستان مهر تایید می‌گذارد؛ بلکه چوکاتی را مشخص می‌کند که تنها جمهوریت مشروع است و امارت اسلامی از سوی ملل متحد به رسمیت شناخته نشده و این سازمان احیای دوباره امارات اسلامی را حمایت نمی‌کند.

رییس‌جمهور، گفته است: «ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم که حمایت‌های خود را از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهد. مهم‌ترین ضرورت و اولویت ما صلح است و ما باید به روند صلح انرژی تازه ببخشیم؛ زیرا در دوحه در وضعیت نامطلوب قرار دارد و شما در این راستا می‌توانید نقش عمده را بازی کنید.»

آقای غنی، هم‌چنان از شورای امنیت ملل متحد، خواسته است که بار دیگر خواسته اش را برای یک آتش‌بس در افغانستان ابراز کند تا  شرایط برای آمادگی بهتر در راستای مبارزه‌ی موثر با موج دوم ویروس کرونا فراهم شود.

این در حالی است که به گفته‌ی منابع رسمی، هیئت‌های گفت‌‍وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، پس از بیش از دو ماه از گشایش گفت‌وگوهای قطر، بلاخره موفق شده اند که روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوهای صلح به توافق برسند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x