غنی به طالبان: آتش‌بس را پذیرفته و هرچه زودتر مذاکرات میان‌افغانی را آغاز کنید

صبح کابل
غنی به طالبان: آتش‌بس را پذیرفته و هرچه زودتر مذاکرات میان‌افغانی را آغاز کنید

رییس‌جمهور غنی، از گروه طالبان می‌خواهد که آتش‌بس دائمی را پذیرفته و هرچه زودتر، مذاکرات میان‌افغانی را آغاز کند.

نیروهای دفاعی و امنیتی، روز پنج‎‌شنبه (۳۰ اسد)، تطبیقات نظامی نمایشی را به مناسبت یک‌صد و یکمین سال‌روز استرداد استقلال افغانستان، با حضور مقام‌های بلندرتبه‌ی دولتی، اجرا کردند. آقای غنی نیز، در آغاز اجرای این تطبیقات نظامی، در پیام تصویری‌ای، تأکید کرد که دولت افغانستان، تمام موانعی را که در برابر پروسه‌ی صلح قرار داشت، از از میان برداشته است.

او افزود: «ما بارها از طالبان خواسته‌ایم تا خشونت را کاهش دهند، آتش‌بس را بپذیرند و مذاکرات رو در رو را با دولت آغاز کنند. ما تمام شرایط را برای آغاز مذاکرات میان‌افغانی آماده کرده و اراده و تعهد خود را نشان داده ایم. طالبان باید از خشونت دست برداشته، آتش‌بس دائمی را پذیرفته و هرچه زودتر، مذاکرات مستقیم را آغاز کنند.»

به گفته‌ی آقای غنی، دولت افغانستان برای برقراری صلحی تلاش می‌کند که زیر چتر آن، مردم برای ساختن و پیشرفت کشورشان مصروف باشند و دیگر ابراز دست بیگانگان نشوند.

او، تأکید کرد که تجلیل از سال‌روز استرداد استقلال افغانستان، به این دلیل مهم است تا به «تروریستان و دشمنان» تفهیم شود که مردم افغانستان، هر بار به تجاوز بیگانگان، پاسخ دندان‌شکنی داده اند و حاضر نیستند زیر سایه‌ی استعمار زندگی کنند.

آقای غنی، در حالی خواهان برقراری آتش‌بس دائمی و آغاز مذاکرات مستقیم شده که پیش از این، گروه طالبان گفته بود که در جریان مذاکرات صلح، روی آتش‌بس بحث خواهد شد و پیش از آن، برقراری آن ناممکن است.

از سویی هم، قرار بود روز گذشته (چهارشنبه، ۲۹ اسد)، نخستین دور مذاکرات مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، در قطر برگزار شود، اما بنابر دلایل نامعلومی، به تعویق افتاد.