وزارت خارجه‌ی امریکا: طالبان هرچه زودتر خشونت‌ها را متوقف کنند

صبح کابل
وزارت خارجه‌ی امریکا: طالبان هرچه زودتر خشونت‌ها را متوقف کنند

وزارت خارجه‌ی امریکا، از گروه طالبان خواسته است تا به خشونت‌های دوام‌دار خود به گونه‌ی فوری پایان داده و برای آینده‌ی افغانستان، به گفت‌وگوهای جدی بپردازد.
جالیانا پورتر، معاون سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، روز جمعه -۱ اسد- در یک نشست خبری، گفته است: «در حالی که طالبان پیش از این اعلام کرده بودند که به ترجمان‌های سابق یا افرادی که برای نیروهای خارجی کار می‌کردند، آسیب نخواهند زد؛ اما گزارش‌های اخیر در مورد خشونت و قساوت علیه مترجمان و دیگر افغان‌ها، نشان می‌دهد که نیروهای محلی طالبان چندان توجهی به زندگی انسان‌ها و حقوق بشر ندارند.»
بانو پورتر، ضمن محکوم کردن حملات هدف‌مند و تخریب‌های زیر ساخت‌ها از سوی طالبان، از این گروه خواسته است که فراتر از صدور بیانیه‌ها در مورد انکار حملات هدف‌مند باشد.
او افزوده است: «اگر این سیاست طالبان نیست، رهبران آن‌ها باید این قساوت‌ها و نقض حقوق اساسی را محکوم و از انجام این گونه اقدامات، از سوی نیروهای خود جلوگیری کنند.»
بانو پورتر، گفته است؛ جهان حکومتی را در افغانستان نمی‌پذیرد که از راه زور تحمیل شده باشد. به گفته‌ی او، مشروعیت دولت و کمک‌های جهانی، در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که مردم از حق اساسی برخوردار باشند.
معاون سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که ایالات متحده تلاش دارد تا روند دیپلماتیک صلح را تقویت کند و هم‌راه با جامعه‌ی جهانی از همه طرف‌ها می‌خواهد به توافق سیاسی و آتش‌بس دایمی و جامع به توافق برسند.
این در حالی است که به تازگی، شبکه‌ی سی‌ان‌ان، گزارش داده که سهیل پردیس، یکی از ترجمان‌های نیروهای امریکایی، در -۲۲ ثور- سال روان، از سوی جنگ‌جویان طالب سر بریده شده است.
بر اساس گزارش، سهیل پردیس ۳۲ ساله، در حال رانندگی بوده که با ایست بازرسی جنگ‌جویان طالب روبه‌رو می‌شود و او با سرعت از ایست بازرسی عبور می‌کند؛ اما جنگ‌جویان طالب بر او شلیک کرده اند.
در گزارش به نقل از هم‌کاران و اعضای خانواده‌ی پردیس، آمده است که پس از توقف موتر سهیل پردیس، جنگ‌جویان طالب او را از موتر پایین کرده و سر بریده اند.