اعضای ارشد طالبان: نباید در نشست استانبول تصمیم‌گیری شود

صبح کابل
اعضای ارشد طالبان: نباید در نشست استانبول تصمیم‌گیری شود

یک عضو ارشد گروه طالبان، گفته است؛ رهبری این گروه، نمی‌خواهد که نشست استانبول به یک سکوی تصمیم‌گیری مبدل شود.

صدای امریکا، روز سه‌شنبه (۴ جوزا)، با نشر گزارشی به نقل از یک عضو ارشد گروه طالبان، گفته است که رهبری این گروه، برای شرکت در نشست استانبول، شرایطی تعیین کرده است.

این عضو ارشد طالبان، گفته است که نمایندگان این گروه، در صورتی در نشست استانبول شرکت می‌کنند که این نشست کوتاه باشد، آجندای آن شامل تصمیم‌گیری در باره‌ی موضوعات مهم نباشد و حضور طالبان در آن در سطح پایین باشد.

در گزارش، به نقل از این عضو ارشد طالبان، آمده است: «رهبری ما پیشنهاد کرده که نشست استانبول نباید از سه روز بیش‌تر طول بکشد. رهبری ما طرف‌دار شرکت در نشست استانبول نبود؛ اما پس از درخواست پاکستان و قطر، تصمیم گرفت که با گذاشتن برخی شرایط در این نشست شرکت کنند.»

این منبع گفته است: «رهبری ما نمی‌خواهد که نشست استانبول به یک سکوی تصمیم‌گیری مبدل شود. رهبری ما مخالف گنجانیدن آجندای مشخص در نشست استانبول است.»

پیش از این، قرار بود در ۲۴ اپریل سال روان میلادی، نشست استانبول تکمیل‌کننده‌ی نشست دوحه شود؛ اما این نشست تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاد و هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی برگزار خواهد شد.

پیش‌تر، گروه طالبان اعلام کرده بود، تا زمانی که نیروهای امریکایی و ناتو به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، در نشست‌های مرتبط با روند صلح شرکت نمی‌کند.

روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول ماه می آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی تکمیل شود.

با این وجود، روز سه‌شنبه (۴ جوزا)، اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در باره‌ی آخرین پیشرفت‌ها و تحولات نشست دوحه گزارش ارایه کرده و از ادامه‌ی گفت‌وگوها در روزهای آینده خبر داده اند.

اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، گفته اند که طالبان حاضر نمی‌شوند در باره‌ی موارد اختلافی بحث کنند؛ بلکه از میز مذاکره فرار می‌کنند.