سازمان ملل: طالبان و القاعده هنوز هم روابط نزدیکی با هم دارند

صبح کابل
سازمان ملل: طالبان و القاعده هنوز هم روابط نزدیکی با هم دارند

سازمان ملل متحد اعلام کرده است، با وجود این که گفت‌وگوهای صلح جریان دارد، اما گروه طالبان، هنوز هم روابط نزدیک خود را با شبکه‌ی القاعده حفظ کرده است.

سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه (۱۰ دلو) در گزارشی گفته است که گروه طالبان، به شبکه‌ی القاعده پناه داده و از افراد آن‌ها محافظت می‌کند؛ از سویی هم، شبکه‌ی القاعده، افراد طالبان را آموزش داده و منابعی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

در گزارش آمده است که کشته شدن عاصم عمر، رهبر شبکه‌ی القاعده برای شبه‌‌قاره‌ی هند در هلمند، از نزدیکی گروه طالبان و شبکه‌ی القاعده خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش: «گروه طالبان در مورد روابط با شبکه‌ی القاعده، از سال ۱۹۹۰ به این طرف، دروغ گفته است. از سویی هم، حضور ده‌ها اجیر خارجی در گروه طالبان، مبهم است. حضور افراد شبکه‌ی القاعده و خارجی‌ها با پشتیبانی طالبان در افغانستان، یک تهدید جهانی طولانی مدت است.»

این در حالی است که گروه گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، وارد فاز جدی‌تری شده است. به گفته‌ی منابع، ممکن است توافق‌نامه‌ی صلح میان طالبان و امریکا، به زودی امضا شود.

یکی از شرایط اساسی ایالات متحده‌ی امریکا برای امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، قطع ارتباط این گروه با سایر شبکه‌های تروریستی به ویژه شبکه‌ی القاعده است.