حمدالله محب: احتمال پیوستن شماری از فرماندهان طالبان با داعش وجود دارد

صبح کابل
حمدالله محب: احتمال پیوستن شماری از فرماندهان طالبان با داعش وجود دارد

مشاور امنیت ملی افغانستان، گفته است که اگر روند صلح فراگیر نباشد و نتواند تمام طالبان را گرد هم جمع کند، بسیاری از فرماندهان طالبان به گروه تروریستی داعش خواهند پیوست.

حمدالله محب، در مصاحبه با شبکه‌ی فاکس نیوز، تأکید کرده است که بخشی از فرماندهان طالبان که در حال حاضر در افغانستان مصروف جنگ استند، خواستار پیوستن به روند صلح نیستند و به همین دلیل، حتا در صورتی که گفت‌وگوهای صلح نتیجه‌ای بدهد، آن‌ها به گروه تروریستی داعش خواهند پیوست.

او افزوده است: «برخی از فرماندهان طالبان که در حال جنگ در افغانستان استند، نمی‌خواستند که در گفت‌وگوهای صلح نقشی داشته باشند. از سویی هم، استخبارات ما نشان ‌داد که آن‌ها در حال پیوستن به گروه داعش استند و از همین رو، احتمال دارد این تهدیدات افزایش یابد.»

آقای محب گفته است که اگر فرماندهان طالبان به گروه داعش بپیوندند، داعش یک تهدید جدی برای افغانستان و متحدان بین‌المللی این کشور خواهد بود.

او علاوه کرد که است که در حال حاضر، داعش نمی‌تواند یک تهدید استراتیژیک برای افغانستان باشد، اما اگر روند صلح به راه اشتباه برود و تمام طالبان را در بر نگیرد، تندروان این گروه به احتمال زیاد به گروه داعش خواهند پیوست و آن زمان داعش یک تهدید جدی خواهد بود.

این در حالی است که در جریان چند روز اخیر، گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان از سر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان و هیأتی از طالبان، در اسلام‌آباد به سر می‌برند و در حال رایزنی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح استند.

با این حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری تأکید می‌کند که هر گونه‌ی گفت‌وگوی صلحی که رهبری آن به دست دولت افغانستان نباشد، پایدار نخواهد بود.