یونس قانونی: جنگ برای شریعت پوششی برای اهداف برخی کشورها است

صبح کابل
یونس قانونی: جنگ برای شریعت پوششی برای اهداف برخی کشورها است

یونس قانونی، معاون رییس جمهور پیشین افغانستان، تأکید می‌کند که جنگ طالبان برای شریعت و بیرون کردن خارجی‌ها، بهانه‌ای بیش نیست.

آقای قانونی، روز پنج‌شنبه (۲۵ میزان) در یک نشست خبری گفت که طالبان شریعت و حضور نیروهای خارجی در افغانستان را بهانه کرده و به جنگ ادامه می‌دهند؛ اما در اصل این جنگ پوششی برای پیش‌برد اهداف برخی کشورها است.

او افزود: «جنگ طالبان در افغانستان روزی شروع شد که یک خارجی در این کشور حضور نداشت. جنگ طالبان در مورد اشغال درست نیست، بلکه یک بهانه است. جنگ به بهانه‌ی اشغال در افغانستان، پوششی برای پیشبرد اهداف برخی کشورها است. استراتیژی بنیادی در منطقه برای ادامه جنگ در افغانستان وجود دارد. اگر طالبان اسامه بن‌لادن را در سال ۲۰۰۱ تحویل می‌دادند، هیچ خارجی‌ای به افغانستان نمی‌آمد.»

آقای قانونی تأکید کرد که برای تأمین صلح پایدار در افغانستان، باید درک مردم افغانستان از ریشه‌های جنگ و راه‌های رسیدن به صلح یکی شود. او علاوه کرد که اگر مردم از طرح و تلاش صلح محروم باقی بمانند، صلح پایدار در افغانستان نخواهد آمد.

آقای قانونی در حالی است مشارکت مردم در پروسه‌ی صلح سخن می‌زند که چندی پیش، روزنامه‌ی وال‌استرین ژورنال امریکایی، گزارش داده بود که ایالات متحده در تلاش از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان است.

این روزنامه، به نقل از منابعی گزارش داد که در زمان حضور زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد، او با هیأت طالبان دیدار کرده و در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات صلح رایزنی کرده است.

از سویی هم، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، روز دوشنبه (۲۲ میزان) در مصاحبه با شبکه‌ی خبری نیوز هجده‌ی هندوستان، گفته است که طالبان در صورت از سرگیری مذاکرات و امضا شدن توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، حاضر اند با حکومت آینده‌ی افغانستان، بر سر میز مذاکره بنشینند.