محمد محقق: دست‌کم ۸۰۰۰ طالب بر ولسوالی بلخاب ولایت سرپل حمله کردند

عصمت امین
محمد محقق: دست‌کم ۸۰۰۰ طالب بر ولسوالی بلخاب ولایت سرپل حمله کردند

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به کشتار غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل و لعل‌وسرجنگل ولایت غور از سوی طالبان واکنش نشان داده است.

آقای محقق روز یک‌شنبه -۵ سرطان-، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که مردم ولسوالی بلخاب به جرم عدالت‌خواهی از سوی جنگ‌جویان طالب از زمین و هوا توسط سلاح‌های اهدایی امریکا مورد حمله قرار گرفته‌اند.

او افزوده است: «على‌رغم تلاش‌هايى كه انجام شد تا از وقوع اين جنگ جلوگيرى شود؛ اما نشد. ظاهراً كه طالبان از قبل تصميم سركوب اين منطقه مجاهدپرور را داشته اند كه با جمع‌آورى حدود تقريبى ٨٠٠٠ نفر از قطعات بدرى، منصورى و ايلجارى‌ها بالاى اين منطقه هجوم بردند.»

محمد محقق، تأیید کرده که طالبان در جریان چهار روز گذشته، مرکز ولسوالی بلخاب و بازار نو و کهنه و را با هشت روستای خالی از مردم‌ تصرف و مردم بی‌دفاع را قتل عام کرده‌اند.

بر اساس معلومات آقای محقق، در یک رویداد طالبان سه غیرنظامی را در روستای تخشار و دهنه ترخوج ولسوالی بلخاب تیر باران کرده‌اند. در مورد دیگر، طالبان دو روز پیش، دو چوپان و سه دهقان را در دامنه‌ی «قم‌کوتل» تیرباران کرده‌اند.

همین‌گونه، محقق از تیرباران‌شدن یک فرمانده‌ی پیشین خیزش مردمی و پنج نفر دیگر در ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور نیز یاد کرده است. « دیده شود که غير از اين ده نفر بلخاب و ۶ نفر لعل‌وسرجنگل، طالبان چه تعداد از مردم بی‌دفاع را در جريان تلاشى خانه‌ها در بلخاب پيدا كرده و تيرباران می‌كنند.»

آقای محقق از سازمان ملل متحد، شورای امنیت و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری خواسته است که بر طالبان فشار وارد کرده و جلو کشتار مردم هزاره را در بلخاب بگیرند.

به گفته‌ی محقق، نيروهاى مهاجم طالب باید هر چه عاجل بلخاب را ترک كنند.