نمایندگان طالبان در مسکو: ما به فکر انحصار قدرت نیستیم

صبح کابل
نمایندگان طالبان در مسکو: ما به فکر انحصار قدرت نیستیم

شماری از اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان، می‌گویند که این گروه به فکر انحصار قدرت در افغانستان نیست و چگونگی نظام آینده نیز، در جریان گفت‌وگوهای صلح مشخص خواهد شد.

شهاب‌الدین دلاور، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان روز-جمعه، ۱۸ سرطان-، در یک نشستی خبری در مسکو، گفت که در حکومت آینده‌ی افغانستان، همه‌ی اتباع این کشور، می‌توانند بر اساس «استعداد و اهلیت» شان نقش داشته باشند.

او افزود که این گروه، متعهد به حقوق شهروندی همه‌ی شهروندان افغانستان است: «ما بر اساس اصول اسلامی، متعهد به حق اساسی تمام شهروندان افغانستان برای حق تحصیل‌شان استیم؛ چه مرد باشند و چه زن، ما متعهد به حقوق شان استیم. همه‌ی شهروندان افغانستان حق تحصیل از ابتدا تا دکتورا را دارند.»

این عضو هیئت طالبان، هم‌چنان در مورد پرسشی که نظام آینده‌ی افغانستان چگونه خواهد بود، گفت که بحث نظام چیزی است که در جریان گفت‌وگوهای صلح مشخص خواهد شد؛ اما هر فیصله‌ی که صورت می‌گیرد بر اساس اصول دین اسلام خواهد بود.

نمایندگان طالبان در این نشست، هم‌چنان به پیشنهادشان که حدود سه ماه پیش به زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، تسلیم داده اند نیز اشاره کردند. شهاب‌الدین دلاور، گفت که در این پیشنهاد، چند درخواست صورت گرفته و در مقابل، این گروه میزان حملات شان در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها را کاهش می‌دهند.

او گفت: «مطالبه‌ی ما این است که زندانیان همه‌ی ما آزاد شود. لیست سیاه ختم شود که این در توافق‌نامه‌ی دوحه درج و امضا شده است. از طرف خود هم گفتیم که تمام زندانیان اداره‌ی کابل را آزاد می‌کنیم. ۹۰ روز در ۳۴ ولایت و مراکز، ما هیچ قسم عملیات نظامی را انجام نمی‌دهیم.»

با این حال او، گفت که هرچند این پیشنهاد کتبی به دولت افغانستان رسیده؛ اما تا هنوز هیچ پاسخی به آن داده نشده است.

این در حالی است که دو روز پیش، نمایندگان طالبان به دعوت وزارت خارجه‌ی ایران به تهران رفته بودند و در آن جا، با وزیر خارجهی ایران‌ و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان به شمول محمدیونس قانونی و سلام رحیمی دیدار و گفت‌وگو کردند.

سفر هیئت طالبان به مسکو نیز پس از سفر این هیئت به ایران، صورت گرفته است.